تلاش ناکام پاکستان برای بیرون شدن از فشارهای امریکا

| 20 February 2017, 09:29

مقاله ارسالی محمداکبر میرزایی

در آستانه برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، پاکستان با راه اندازی یک سلسله حملات بمی در چند نقطه آن کشور تلاش کرد تا توجه جهانی را منحرف کرده و نشان دهد که آن کشور خود قربانی تروریزم است.

سیاست مداران پاکستان می دانستند که با اشتراک رییس جمهور غنی در نشست امنیتی مونیخ، به احتمال زیاد که سیاست های دوگانه و حمایت پاکستان از تروریزم محور صحبت های وی با سیاستمداران کشورهای غربی به خصوص معاون رییس جمهور جدید امریکا خواهد بود و به همین دلیل تلاش هایش را شدت بخشید تا معکوس آن چه را که دولت مردان افغانستان با هم‌پیمانان غربی‌اش در میان گذارد، بر عکس آن را ثابت سازند.

زیرا پیش از این شماری از سناتوران امریکایی، فرماندهان نظامی و به خصوص فرمانده عمومی حمایت قاطع، جنرال جان نیکولسن به صراحت گفته بود که پاکستان به تروریستان پناه داده و آنان را حمایت می‌کند. این سناتوران امریکایی و فرماندهان نظامی آن کشور خواهان قطع کمک‌های میلیارد دالری امریکا به پاکستان شده و شماری دیگر گفته بودند که نباید امریکا کشوری را در منطقه به حیث شریک راهبردی‌اش انتخاب کرده و به آن کمک کند که در عمل به منافع آن کشور در افغانستان صدمه وارد می‌کند.

با وجود که دولت پیشین و کنونی افغانستان بارها گفته بود که پاکستان با سیاست های دوگانه اش مخالفان دولت و تروریستان بین المللی را حمایت کرده و به جنگ به افغانستان می‌فرستد، اما جامعه جهانی به خصوص امریکا این موضوع را جدی نمی‌گرفت، اما حالا با توجه به تغییرات و جهت گیری های سیاسی در منطقه امریکا این موضوع را پذیرفته و تلاش های پاکستان برای تغییر دیدگاه آن کشور چندان موفق نیست.

حالا با توجه به جدیت سیاست خارجی جمهوری خواهان امریکا که بر سر قدرت می باشند و به خصوص رییس جمهور ترامپ که در آغازین روزهای ریاست جمهوری‌اش نشان داد که در اقداماتش قاطع است، پاکستان را شدیدا نگران کرده و آن کشور برای تغییر دیدگاه امریکا به هر عملی دست خواهد زد.

سیاست‌گران پاکستان از انفجارهای تاکتیکی در کشورشان تا مسدود کردن مرزهایش با افغانستان و بازداشت پناهجویان افغان و ده ها حیله و نیرنگ دیگر تلاش خواهد کرد تا بر عکس گفته‌های افغانستان را ثابت کند و نشان دهد که آن کشور پناه‌گان تروریستان نه بلکه قربانی تروریستانی است که در افغانستان مراکز امن دارند.

 اما سیاست‌گران افغانستان نیز باید هوشیارانه و زیرکانه گام برداشته و تلاش های دیپلوماتیک‌اش را بیشتر کند و نگذارند تا پاکستان در دامی که گیر مانده است دوباره خود را آزاد کرده و با حمایت تروریستان بین المللی و مخالفان دولت افغانستان به ناامنی‌ها در کشور ما ادامه دهد.