عبدالله: برای توقف حملات موشکی پاکستان تلاش‌ها آغاز شده است

| 19 February 2017, 12:53

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت در دیداری با شماری از بزرگان قومی کنر در قصر سپیدار گفت که تلاش‌ها برای متوقف‌سازی حملات موشکی پاکستان آغاز شده است.

نیروهای مرزی پاکستان، از روز جمعه ولسوالی لعل‌پور ولایت ننگرهار و ولسوالی‌های خاص کنر و سرکانوی ولایت کنر را هدف حملات موشکی قرار داده است.

بر اساس ارقامی که مقامات محلی گفته اند، در جریان سه روز گذشته، حدود ۴۰۰ موشک، بر این ولایات شلیک شده است که چهار زخمی و دو کشته به جا گذاشته است.

حملات راکتی سبب شده است که بیش از ۲۰۰ خانواده منازل شان را در ولسوالی لعل‌پور ولایت ننگرهار ترک کنند.

بر بنیاد خبرنامه‌ی دفتر رسانه‌های قصر سپیدار، بزرگان ولایت کنر در دیدارشان با رییس اجرایی، خواستار توقف فوری این حملات شده اند.

عبدالله عبدالله گفت که تلاش‌های حکومت برای متوقف‌ساختن حملات موشکی به ولایت‌های ننگرهار و کنر آغاز شده است و در پیوند به این حملات، رییس ستاد ارتش به ولایت ننگرهار رفته است تا اوضاع را از نزدیک بررسی کند.

در همین حال، وزارت دفاع کشور گفت که جنرال قدم‌شاه شهیم وارد ننگرهار شده است.

از سوی دیگر، عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفته است که نیروهای امنیتی امر آماده‌باش را دریافت کرده اند.

به باور خوگیانی، هرگاه مسأله‌ی حملات موشکی پاکستان، از طریق دیپلماتیک به نتیجه نرسد، نیروهای امنیتی افغان، آماده‌ی عمل مشابه در برابر پاکستان اند.

هرچند پاکستان هدف قراردادن ولایات شرقی افغانستان را نپذیرفته است؛ اما پس از چاشت روز جمعه، وزارت خارجه‌ی کشور، ابرارحسین سفیر پاکستان مقیم کابل را فراخواند و در مورد حملات موشکی آن کشور بر ولایات شرقی افغانستان خواهان وضاحت شد.

نگرانی از تحرکات داعش

همچنان بزرگان قومی ولایت کنر، از گسترش فعالیت‌های افراد وابسته به گروه داعش، ابراز نگرانی کرده اند.

به گفته‌ی آنان، افراد این گروه، بر یک پاسگاه پولیس نظم عامه در آن ولایت یورش برده اند که در نتیجه شش پولیس کشته شدند و یک‌ تن دیگر زخم برداشت.

این حمله‌ی داعشیان، سبب نگرانی مردم از گسترش نفوذ داعش در آن ولایت شده است و بزرگان قومی این ولایت از رییس اجرایی خواستند تا دولت برای سرکوب آن گروه وارد اقدام شود.

بر بنیاد خبرنامه‌ی سپیدار، عبدالله عبدالله رییس اجرایی به مردم اطمینان داده است که وضعیت امنیتی کنر بهبود می‌یابد و برای جلوگیری از گسترش فعالیت‌های گروه داعش نیز اقدامات لازم روی دست گرفته می‌شود.