زباله‌ها و کثافات شهر کابل تهدیدی که می‌توان آن را به فرصت تبدیل کرد (۳)

| 24 January 2017, 11:52

معروف ضیایی

بخش سوم: فضولات انسانی و تولید برق از منابع بیوگاز در شهر کابل:

بیوگازهای ناشی از فضولات انسانی در سطح جهان توان بالقوه تولید برق برای میلیون‌ها خانه و در عین حال، بهبود وضع سلامتی و حفاظت از محیط‌زیست را دارد.

بر اساس گزارش موسسه «دانشگاه سازمان ملل متحد» گاز حاصل از فضولات انسانی در جهان معادل حداکثر ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر گاز طبیعی است و می‌تواند برق لازم ۱۳۸ میلیون خانه را تأمین کند.

در تحقیقی که اخیراً در این موسسه، انجام شده، آمده است که کشورهای کم‌درآمد با استفاده از بیوگاز می‌توانند توسعه به همراه آورند. بیوگاز از شکست میکروارگانیزم‌ها و باکتری‌های موجود در مدفوع تولید می‌شود.

گزارش می‌گوید: ماده باقی‌مانده از تصفیه فضولات در مقیاس جهانی می‌تواند سالانه دو میلیون تُن سوخت تولید کند که می‌تواند جایگزین سوخت فسیلی شود، از نابودی درختان جلوگیری کند و محیط‌زیست را حفاظت کند.

سازمان ملل متحد می‌گوید تقریبا یک میلیارد نفر در جهان به توالت دسترسی ندارند و در فضای آزاد مدفوع می‌کنند.

طبق این گزارش، اگر این فضولات جمع‌آوری و از آن بیوگاز تولید شود، برق حاصل کفاف‌ده تا ۱۸ میلیون خانوار، معادل ۲۰۰ تا ۳۷۶ میلیون دالر در سال را می‌دهد.

بهداشت پایین عامل اصل انتقال بیماری‌هایی مثل وبا، اسهال، هپاتیت آ، حصبه و فلج اطفال است.

در کابل بیشتر از چهار میلیون انسان زنده‌گی می‌کنند که تقریباً ۵۰ درصد شان به کمودهای عصری و تشنابهای مدرن دسترسی نداشته و از خاک‌اندازها و یا هوای آزاد استفاده می‌کنند. 

به صورت تقریبی می‌توان گفت که نزدیک به دو میلیون نفر از بدرفت استفاده کرده و هر انسان روزانه به بین ۱۲۰ الی ۲۵۰ گرام فضله تولید می‌کند که طور اوسط ۱۸۵ گرام می‌شود که روزانه می‌توان در حدود ۳۷۰ تن فضله انسانی تولید کرد. 

از هر تن فضله انسانی ۵۵۰ کیلوات برق در ساعت تولید می‌شود که می‌توان از این ظرفیت حد اقل ۸.۱ میگاوات برق در ساعت به صورت دوام‌دار تولید کرد. 

با استفاده ازین برق می‌توان هزاران خانواده را در شهر کابل تنویر نمود.

با استفاده از تکنالوژی بایوگاز ما می‌توانیم از چاه‌های سپتیک و فاضلاب‌های شهری نیز در تولید انرژی ( برق) استفاده نموده و از برق هردو منبع یعنی هم بدرفت‌های سنتی و هم فاضلاب چاه‌های سپتیک نزدیک ۱۶ میگاوات برق تولید نمود که ارزش سالانه آن در حدود شش میلیون دالر خواهد بود.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>