امریکا مسؤولیت بخشی از تلفات ملکی را در کندز پذیرفت

| 12 January 2017, 13:36

فرماندهی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان، نتایج تحقیقات خود را در مورد حادثۀ ماه نوامبر سال گذشته در کندز، اعلام کرد.

در این گزارش که امروز منتشر شد؛ نیروهای امریکایی تأیید کردند که در جریان عملیات هوایی آنان، به افراد ملکی آسیب رسیده است.

در جریان نبرد ماه نوامبر در کندز، ۳۳ فرد ملکی کشته و ۲۷ تن زخمی شده بودند که این مسأله واکنش‌های شدید را به دنبال داشت. پس از آن نیروهای امریکایی در مورد چگونگی این رویداد تحقیقات خود را آغاز کرد.

بر بنیاد یافته‌های تحقیق، پس از آنکه کوماندوهای افغان و شمار اندکی از مشاوران امریکایی آنان به تاریخ دوم و سوم ماه نوامبر، به ساحه‌ی «بز کندهاری» حومه‌ی شهر کندز رسیدند؛ از منازل مسکونی هدف آتش‌باری طالبان قرار گرفتند.

تحقیق افزوده است، نیروهای پیاده‌ی کوماندوی افغان و سربازان امریکایی، بر اساس مجبوریت از نیروهای هوایی امریکایی خواستار کمک شدند و ساحاتی که طالبان از آنجا آتش‌باری کرده بودند؛ هدف قرار گرفت؛ در حالی که هیچ فردی ملکی در میدان نبرد شناسایی نشده بود.

تحقیق افزوده است که در جریان آتش‌باری جنگجویان طالبان از منازل مسکونی، دو سرباز امریکایی و سه کوماندوی افغان کشته شدند. چهار سرباز امریکایی و یازده تن از کوماندوهای افغان نیز زخم برداشتند.

فرماندهی نیروهای امریکایی گفته است: در این عملیات، انباری از مهمات جنگجویان طالب نیز منفجر گردید که تخریب منازل مسکونی را در ساحه در پی داشت و احتمال دارد بخشی از تلفات ملکی ناشی از این انفجار باشد.

این فرماندهی تأکید کرده است که نظامیان امریکایی، عملیات دفاعی انجام داده اند که مطابق به اصول و قوانین نبردهای مسلحانه است.

اما جنرال جان نیکلولسن فرمانده عمومی نیروهای ناتو و امریکایی در کندز، از تلفات ملکی ابراز تأسف کرده و به رییس جمهور و مردم افغانستان اطمینان داده است که نیروهای تحت فرمانش از تمامی امکانات برای جلوگیری از کشته و زخمی‌شدن غیرنظامیان در جریان جنگ کار می‌گیرند.

بر اساس ارقامی که منتشر شده است؛ در عملیات ساحه‌ی «بز کندهاری»، ۲۶ شورشی طالب به هلاکت رسیدند که سه تن از فرماندهان مهم آنان نیز شامل کشته‌گان بود و به همین تعداد جنگجویان آن گروه زخم برداشتند.

این در حالی است که پیشتر از آن، شفاخانه‌ی داکتران بدون مرز نیز هدف حملات هوایی نیروهای خارجی قرار گرفته بود. در آن رویداد دوازده کارمند و هفت بیمار کشته شدند و ۳۷ تن دیگر به شمول ۱۹ کارمند این شفاخانه زخم برداشتند.