اطمینان کابل به ابوظبی؛ با عاملان رویداد کندهار برخورد قاطع می‌شود

| 12 January 2017, 13:09

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، در تماس تیلفونی با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه‌ی امارات متحده عربی گفته است که افغانستان تحقیقات را در پیوند به حادثه‌ی دهشت‌افگنی کندهار آغاز کرده است.

بر بنیاد خبرنامه‌ای ریاست اجرایی، آقای عبدالله تأکید کرده است که روند این تحقیقات به صورت شفاف جریان دارد و با عاملان این «جنایت» برخورد قاطع صورت می‌گیرد.

در همین حال، شیخ عبدالله وزیر خارجه‌ی امارات متحده عربی، بر همکاری‌های مشترک دو کشور در راستای مبارزه با هراس‌افگنی و افراط‌گرایی که تهدید مشترک برای صلح و ثبات در منطقه خوانده شده؛ تأکید کرده است.

این در حالی است که روز گذشته، رییس جمهور غنی نیز با شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رییس دولت امارات متحده عربی تیلفونی صحبت کرده است.

آل نهیان در این گفتگوی تیلفونی، گفته است: «چنین اعمال، دوستی بزرگ و برادری بین دو کشور را متاثر نمی‌سازد و در تقویت روابط ما تعلل و سکته‌گی ایجاد نمی‌کند. او بر تداوم همکاری‌های همه‌جانبه تعهد سپرد».

ریاست جمهوری، یک روز پس از وقوع این حمله هیأتی را با رهبری محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور به منظور بررسی‌های چگونگی آن حمله به کندهار فرستاد.

قرار است که این هیأت به زودی نتایج یافته‌های خود را با رییس جمهور شریک سازد.

در حمله مهمان‌خانه‌ی والی کندهار به شمول پنج دیپلمات عربی، ۱۸ تن کشته شدند و به شمول همایون عزیزی والی کندهار و جمعه محمد عبدالله الکعبی سفیر امارات متحده‌ی عربی، حدود بیست تن از مقامات مهم افغان و عربی زخمی شدند.