تلاش‌ برای بازگرداندن معتادان به زنده‌گی عاری از مواد مخدر

| 11 January 2017, 21:44

بیمارستان تخصصی ترک اعتیاد ابن‌سینا، صد تن را برای آموزش حرفه به مرکز فنی و حرفه‌یی «امید» معرفی کرد.

احمد جاوید قاضی‌زاده رییس این بیمارستان روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ۱۳۰ تن از معتادانی که تحت مراقبت‌های صحی قرار داشتند؛ پس از سه ماه توانستند اعتیاد را ترک کنند.

او افزود که اکنون صد تن آنان برای آموزش حرفه و فن، به مرکز فنی و حرفه‌یی «امید» معرفی شده اند. 

هدف از معرفی این افراد برای یادگیری حرفه، برگرداندن آنان به خانواده و جامعه می‌باشد. قرار است که این صد تن، در بخش‌های مختلف حرفه‌یی آموزش ببینند و سپس وارد بازار کار شوند. 

علی افتخاری، رییس مرکز آموزش‌های فنی و حرفه‌یی امید، گفت: قرار است این اشخاص، در بخش‌های خیاطی، ترمیم مو‌تر، برق و لوله‌کشی منازل، هفت ماه آموزش ببینند.

مرکز آموزش‌های فنی و حرفه‌یی امید، دولتی است و کسانی که مواد مخدر را ترک می‌کنند به صورت داوطلبانه به این مرکز معرفی می‌گردند.

این در حالی است که عوامل اصلی روآوردن دوباره‌ی جوانان به مواد مخدر پس از تداوی و ترک آن، نبود زمینه‌ی کار، تشویق دوستان و دسترسی آسان به مواد مخدر عنوان شده است.

وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین کشور، تأکید کرده است که برای رفع این چالش، باید زمینه‌ی اشتغال به این گونه افراد فراهم گردد.

آقای افتخاری نیز با توجه به این مسأله از نهادهای مختلف خواست، افرادی را که پس از ترک اعتیاد، حرفه می‌آموزند و در یک بخش مسلکی می‌شوند، در نهادهای شان استخدام کنند.

در کم‌تر از یک سال گذشته، بیش از شش هزار و ۸۵۹ معتاد، اعتیاد را در بیمارستان تخصصی ابن‌سینا ترک کرده اند و بخشی از آنها نیز به جامعه برگشته اند.