پنج فابریکه‌ی تولید هیرویین در فراه تخریب شد

| 11 January 2017, 20:05

مقامات محلی فراه گفته اند که دیشب نیروهای امنیتی کشور در عملیات مشترک با نیروهای مأموریت حمایت قاطع در این ولایت پنج فابریکه‌ی تولید مواد مخدر را تخریب کرده اند.

محمدمهدی مسؤول بخش رسانه‌های ارتش در زون غرب به کابل مانیتور گفت: این عملیات با اشتراک نیروهای کوماندو، هوایی و مأموریت حمایت قاطع دیشب در روستاهای شاگی و تخت‌غندی ولسوالی بکواه انجام شد.

به گفته‌ی منبع، در این عملیات، پنج فابریکه بزرگ تولید هیرویین از بین برده شد.

او افزود که پانزده شورشی نیز در نبرد با نیروهای ارتش به هلاکت رسیده و دو تن دیگر گرفتار شده اند.

در جریان سه ماه گذشته، هشت فابریکه‌ی بزرگ تولید هیرویین در فراه در جریان حملات نیروهای امنیتی کشور و نیروهای خارجی ازبین رفته اند.

سه ماه پیش نیز سه فابریکه بزرگ تولید مواد مخدر و بسته بندی آن، به  ارزش ۷۸ میلیون دالر در ولسوالی‌های بکواه و گلستان فراه تخریب گردیده بود.

هرچند به گفته‌ی مقامات فراه، کشت کوکنار نسبت به دو سال گذشته ۴۷ در صد در این ولایت کاهش یافته است؛ اما هنوز هم در مناطق ناامن و ساحاتی که تحت کنترول طالبان قرار دارد، کوکنار کشت می‌شود.

باشندگان محل گفته اند که طالبان در برابر اجازه‌ی کشت کوکنار و حفظ مزارع، از مردم پول می‌گیرند.

ولسوالی‌های خاک‌سفید، بکواه و گلستان کوکنار به پیمانه زیاد کشت می‌شود. از سوی دیگر ولسوالی بکواه ولسوالی نزدیک به هلمند است که بیشتر شاهد کشت کوکنار، تولید و قاچاق مواد مخدر است.

بر اساس گزارش‌ها، مافیای مواد مخدر بیشتر در ولسوالی بکواه موقعیت دارند. هفته‌ی گذشته پولیس سرحدی در مرز «میل ۷۸» یک قاچاق‌بر ایرانی را با ۱۰۱ کیلوگرام هیرویین بازداشت کرد.

گزارشگر: ابراهیم «محمدی»