اشتیاق جوانان به ورزش پرهیجان اسکی در بامیان

| 11 January 2017, 19:12

اسکی، ورزش تازه و پرهیجانی که در افغانستان سابقه‌ی چندانی ندارد، اما این رشته‌ی ورزشی در شش سال اخیر در ولایت مرکزی بامیان علاقه‌مندان به خصوص خود را یافته است.

در حالی که در گذشته، زمستان سرد بامیان به عنوان یک چالش طاقت‌فرسا محسوب می‌شد؛ اما اخیرأ با ترویج ورزش اسکی در این ولایت، این چالش تبدیل به یک فرصت شده است.

در این روزها، گروه‌های مختلف سنی، از دختران و پسران جوان گرفته تا اطفال بامیانی آنسوتر از مجسمه‌های مخروبه بودا، در دامنه سلسله کوه‌های همیشه پربرف بابا به اسکی پرداخته و در تلاش صعود و فتح این قله‌های کوه اند.

ورزشکاران اسکی در ولایت بامیان با آنکه از کمبود امکانات و نبود وسایل اسکی شاکی اند؛ اما می‌گویند که آنان سخت تمرین خواهند کرد تا برنده مسابقات بین‌المللی اسکی شوند و برای افغانستان مقامی کسب کنند.

ذکیه محمدی یکی از ورزشکاران بامیانی می‌گوید: «علاقه‌مندی دختران به ورزش اسکی در بامیان افزایش یافته و هیچ مشکلی در زمینه حضور دختران به ورزش اسکی وجود ندارد؛ اما ورزشکاران با کمبود امکانات و وسایل اسکی روبرو اند».

ولایت کوهستانی بامیان در شش سال اخیر، میزبان برگزاری مسابقات بین‌المللی اسکی بوده است و در این مسابقات ده‌ها ورزشکار افغان و خارجی به رقابت پرداخته اند.

بی‌توجهی به ورزش اسکی

با آنکه افغانستان امسال، عضویت فدراسیون جهانی اسکی را به دست آورد؛ اما ورزشکاران افغان می‌گویند که دولت تاکنون توجه چندانی به این ورزش نکرده است.

ورزشکاران اسکی در بامیان می‌گویند که سال پار، اولین پارک اسکی از سوی ریاست تربیت بدنی افغانستان در این ولایت گشایش یافت؛ اما هیچ کاری برای ساخت این پارک صورت نگرفته است.

همایون یکی دیگر از اسکی‌بازان در بامیان می‌گوید «ما وسایل اسکی را از یک نهاد خارجی آلمانی به دست آوردیم؛ اما دولت هیچ همکاری ندارد و کمک نکرده است، سال گذشته اولین پارک اسکی به نام پارک اسکی "شهید" مزاری در بامیان افتتاح شد؛ اما تا کنون هیچ کاری برای ساخت آن صورت نگرفته است».

اسکی‌بازان خارجی، ولایت کوهستانی بامیان را یکی از مناسب‌ترین مکان‌های اسکی جهان خوانده و در سفرهایی که به این ولایت داشته اند؛ چندین جلد کتاب راهنمای اسکی نیز نوشته اند.

چالش‌های اسکی‌بازان

برخی از ورزشکاران می‌گویند که آنان اسکی را با وسایل ابتدایی دست‌ساخته شان آغاز کردند؛ اما دو سال قبل حدود ۳۰۰ سیت اسکی از سوی یک نهاد بین‌المللی آلمانی دریافت کرده اند. 

تهیه وسایل اسکی برای ورزشکاران افغان چندان آسان نیست، هر سیت اسکی مجهز بیش از یک هزار دالر امریکایی قیمت دارد.

ایجاد یک فدراسیون موازی اسکی که به تازگی امسال در کابل به فعالیت آغاز کرده؛ چالشی دیگر است که سبب نگرانی برخی ورزشکاران اسکی شده است.

شماری از این ورزشکاران ادعا می‌کنند: فدراسیون غیرقانونی که در کابل از سوی برخی زورمندان ایجاد شده است؛ چند فرد غیرمسلکی را به عنوان اسکی‌باز در مسابقات زمستانی اسکی در کشور کوریا فرستاده است.

ورزشکاران از حکومت می‌خواهند که جلو خودسری‌های افراد زورمند و مداخلات آنان را بگیرد تا ورزشکاران واقعی که چندین سال تمرینات اسکی را انجام داده اند؛ به نماینده‌گی از افغانستان در آن مسابقات اشتراک کنند.

آماده‌گی برای مسابقات جهانی

مقامات فدراسیون ملی اسکی کشور می‌گویند که آنان در آستانه برگزاری چندین مسابقه‌ی جهانی اسکی قرار دارند و سه ورزشکار به نماینده‌گی از افغانستان در آن مسابقات اشتراک خواهند کرد.

افضل نوری رئیس فدراسیون ملی اسکی کشور به کابل مانیتور می‌گوید: «اسکی از سال ۲۰۱۱ در بامیان رواج یافت و ما اکنون شش کلپ اسکی به شمول یک کلپ اسکی خارجی داریم که تعداد ورزشکاران ما به ۱۵۰ نفر دختر و پسر می‌رسد».

در حال حاضرعلی‌شاه و سجاد دو اسکی‌باز افغان در حال انجام تمرینات اسکی در کشور سویس اند و قرار است به نماینده‌گی از افغانستان در مسابقات جام جهانی اسکی ۲۰۱۸ میلادی اشتراک ورزند.

در روزهای اخیر با سفیدپوش‌شدن کوه‌های بامیان از برف، اراده‌ی قوی ورزشکاران این ولایت آنان را به دامنه‌ی کوه‌ها کشانده و آنان به امید یک پیروزی و آینده روشن سرگرم تمرین اسکی اند.

گزارشگر: هاکان