«حمله بر دیپلمات‌های امارات، خدشه‌ای به روابط دو کشور وارد نمی‌کند»

| 11 January 2017, 12:09

رییس جمهور غنی در اعلامیه‌ای با نکوهش حمله دیشب بر مهمان‌خانه‌ی والی کندهار تأکید کرده است که این گونه حملات روابط و همکاری میان افغانستان و امارات متحده‌ی را عرب را خدشه‌دار نمی‌سازد.

حمله‌ی انفجاری دیشب، به شمول پنج دیپلمات عربی، چندین کشته به جا گذاشت و حدود بیست تن از مقامات مهم افغان و عربی زخمی شدند.

برخی از قربانیان این رویداد دیپلمات بوده اند. سفارت افغانستان در واشنگتن با نشر اعلامیه‌ای گفته است: «با تأسف فراوان آقای یما قریشی، یکی از بهترین دیپلمات‌های سفارت افغانستان مقیم واشنگتن نیز در میان شهدای قندهار است».

هم‏چنان صمیم خپلواک سخنگوی والی کندهار به صدای امریکا گفته است که عبدالعلی شمسی معاون والی کندهار نیز شامل کشته‌گان رویداد است.

گفته می‌شود که عبدالمالک ترجمان سفیر امارات، رییس امور خارجه‌ی کندهار، بازمحمد جوزجانی عضو ولسی جرگه، یما قریشی و دوتن دیگر در میان کشته شده‎ها اند.

 گزارش‌های تأیید ناشده وجود دارد که پسر برادر زن  حامد کرزی، شاه احمد سعید، مسؤول روابط خارجی کندهار و برخی از دیپلوماتان عرب نیز کشته شده اند.

صمیم خپلواک سخنگوی والی کندهار تأیید کرد که همایون عزیزی، والی کندهار و جمعه محمد عبدالله الکعبی سفیر امارات متحده‌ی عربی در بین زخمیان شامل اند. 

مقامات نظامی در کندهار از ورود گروهی از داکتران افغان و امریکایی از امارات متحده عرب، برای شناسایی اجسادی خبر داده اند که به شدت سوختگی قابل شناسایی نیست. 

لحظاتی پس از این حمله، مقامات گفتند که این انفجار ناشی از بالون گاز بوده است؛ اما امروز جنرال عبدالرازق فرمانده امنیه کندهار گفت که انفجارها به دلیل موادی بوده است که در مُبل‌ها جاسازی شده بود.

هنوز هیچ گروهی مسؤولیت این حمله را به دوش نگرفته است.

طالبان با فرستادن اعلامیه‌ای به رسانه‌ها، هرگونه دست‌داشتن در این حمله را در کرده اند.