پلنگ زخمی پس از مداوا، به حیات وحش برگردانده شد

| 10 January 2017, 10:45

ولی محمد  مبارز فرمانده پولیس شهرستان  پرچمن، استان فراه روز دوشنبه گفت که یک قلاده پلنگ برفی دوهفته پیش زخمی شده بود؛ بعد از تداوی به حیات وحش رها گردید.

این پلنگ برفی در نتیجه‌ی نبرد با هم‌نوع خود زخمی شده و سپس به چنگ مردم افتاده بود؛ اما از سوی مسؤولین محلی به زودترین فرصت تحت تداوی قرار گرفت.

مبارز افزود که این پلنگ برفی به دستور رییس جمهور غنی و خواست اداره محیط زیست کشور، پس تداوی دوباره به حیات وحش رها گردیده است.

بر اساس ارقامی که مقام‌های محلی ارایه داده اند، در حدود ۴۰ تا ۵۰ قلاده پلنگ برفی در شهرستان پرچمن فراه زیست دارند.

در همین حال، عبدالحمید حمید عضو پیشین شورای ولایتی فراه گفت، در شهرستان پرچمن فراه، شکار حیوانات وحش ممنوع است و انواع حیوانات نادر در آنجا زیست دارند.

پرچمن یکی از شهرستان‌های امن کشور به شمار می‌رود که در ۳۲۰ کیلومتری مرکز فراه موقعیت دارد.

شکار پلنگ در جهان و افغانستان غیرقانونی است، ولی به دلایل مختلف، از جمله تجارت غیرقانونی جهانی پوست آن، موجب شده است که شکارچیان در نقاط مختلف جهان به سراغ این حیوان کمیاب بروند.

افزون بر این، حضور افراد مسلح غیرمسوول علت اصلی کاهش شمار گونه‌های پلنگ‌، در استان فراه خوانده شده است.

دفتر ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۵ میلادی شکار حیوانات را در سراسر کشور ممنوع اعلام کرد؛ اما هنوز هم شکارچیان به صورت غیرقانونی در استان‌های مختلف از جمله بدخشان، به شکار حیوانات می‌پردازند.

پلنگ برفی حیوان کمیاب و وحشی است که در افغانستان، کوه‌های مرتفع آسیای میانه، هیمالیا و تبت زنده‌گی می‌کنند. این حیوان که روی پوست آن خال‌های تیره رنگ سیاه وجود دارد، در منطقه‌های سرد، کوهستانی و برفی زیست دارند.

این حیوان گوشتخوار است و تقریبن از هر منبع گوشتی که به دست آورد از جمله لاشه و حیوان‌های اهلی تغذیه می‌کند.

در سال ۱۳۹۰ جامعه‌ی حافظت از منابع طبیعی گفته بود که این پلنگ برفی در دره‌ی واخان بدخشان نیز به سر می‌برد.

گزارشگر: ابراهیم «محمدی»