غنی: بناهای تاریخی باید بازسازی شوند

| 9 December 2016, 01:15

محمداشرف غنی رییس جمهور کشور در پنجمین نشست شورای عالی توسعه شهری که در قصر دارالامان برگزار شد، گفت، یک ملت بدون فرهنگ خویش زندگی نمی‌تواند.

رییس جمهور با اشاره به رو به نابودی رفتن آبدات تاریخی کشور گفت، محلات مختلف تاریخی باید بازسازی گردد و پلان بازسازی و حفاظت آبدات تاریخی باید طرح و عملی شود.

او افزود: «حفاظت از آبدات تاریخی و بازسازی آنها بسیار مهم است، بدبختانه حوادث چهل سال اخیر در کشور برای ما فرصت نداد که از آبدات تاریخی خویش به شکل درست حفاظت و نگهداری نماییم».

به باور آقای غنی، گردشگری داخلی و خارجی وابسته به تاریخ است و افزود، نسل آینده افغانستان باید با نسل‌های گذشته ارتباط داشته باشند تا بتواند افتخارات تاریخی را لمس و تجربه کنند.

در همین حال، کار فاز اول پروژه بازسازی قصر دارالامان پایان یافت که بخش دوم آن آغاز گردید.

بازسازی فاز اول قصر دارالامان یک میلیون دالر تخمین گردیده بود، اما به انجنیران و مهندسین افغان این کار را با ۳۰ هزار دالر انجام دادند.

جمع‎‌آوری ۶۵۰ تن مواد غیرقابل استفاده و آهن‌پاره‌ها از داخل قصر دارالامان شامل بخش اول این پروژه بود. صد انجنیر جوان به شمول ۲۵ فیصد خانم‌ها و سه در صد افراد دارای معلولیت در کار این پروژه مصروف اند.   

سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی خوازه بندی ده هزار متر مربع تحکیمات، نصب دو هزار پایه و جک‌های تقویتی و  پاکاری برج‌ها به صورت تخصصی را از دستاوردهای بازسازی قصر دارالامان بیان کرد.

بازسازی مساجد جامع هرات، عیدگاه کابل، روضه مزارشریف، پل‌خشتی، قصر شاهی، مقبره‌های غازی امان الله خان در شهر جلال آباد و سردار محمد داوودخان در کابل، باغ چهل‌ستون از سایر پروژه‌های بناهای تاریخی کشور است که روی آنها کار جریان دارد.

رییس جمهور غنی تأکید کرد که اصالت معماری این بناها باید حفظ گردد و به وزارت‌های شهرسازی، فواید عامه، اقتصاد و سایر اعضای کابینه گفت که در هماهنگی با وزارت تحصیلات عالی برای ایجاد روند پایدار بازسازی آبدات تاریخی، مضامین مهندسی عنعنوی و اسلامی را در نصاب درسی در نظر بگیرند.

رییس جمهور کشور ابراز امیدواری کرد که قصر دارالامان پس از بازسازی  بار دیگر میزبان مهمانان داخلی و خارجی باشد و به عنوان یک موزیم ملی، تاریخ افغانستان را بازتاب دهد.