اشتراک رییس جمهور در کنفرانس حمایت از میراث‌های فرهنگی

| 2 December 2016, 12:48

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در رأس هیأتی قبل از ظهر امروز به دعوت رسمی شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رییس دولت امارات متحده عربی رفت.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری کشور، هدف این سفر آقای غنی را اشتراک در کنفرانس "حمایت از میراث‌های فرهنگی در معرض خطر" که در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی دایر می‌شود خوانده است.

قرار است که آقای غنی، در جریان این سفر بر علاوۀ اشتراک و سخنرانی در این کنفرانس، در چهل و پنجمین سالروز جشن ملی استقلال امارات متحده عربی نیز اشتراک کند.

صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری، اجمل غنی مشاور ریاست جمهوری و محمد هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری در ترکیب این هیأت شامل استند.

در همین حال، دومین روز نشست باستان‌شناسان و متخصصان در شهر مونشن جرمنی جریان دارد.

در این نشست اشتراک‌کنندگان روی چگونگی بازسازی پیکره‌های صلصال و شهمامه‌ی بامیان بحث می‌کنند. مقامات افغانستان، بخش فرهنگی سازمان ملل متحد و باستان‌شناسان می‌خواهند که حد اقل یکی از پیکره‌های بودا بازسازی گردد.

کبیر دادرس رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان گفته است، قرار است که به زودی نشست عملی در توکیوی جاپان برگزار شود و روی بازسازی یا عدم بازسازی پیکره‌های بودا تصمیم گرفته شود.

پیکرۀ ۵۵ متره صلصال و مجسمۀ ۳۵ متره شهمامه یکی از آثار مهم تاریخی افغانستان محسوب می‌شد؛ اما طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی آنها را منفجر ساختند. حالا برخی خواهان بازسازی این پیکره‌ها اند؛ اما برخی دیگر می‌گویند که به عنوان جنایت بزرگ فرهنگی باید به حالت تخریب‌شده نگهدار گردد.