دیدار خلیل‌زاد با نماینده‌گان چین، روسیه و اتحادیه اروپا در افغانستان

| 21 March 2019, 14:51

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، با نماینده‌گان چین، روسیه و اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان در خصوص صلح گفتگو می‌کند.

وزارت خارجه‌ی ایالات متحده در خبرنامه‌ای می‌گوید که خلیل‌زاد با دِنگ زیجون، ضمیر کابلوف و رونالد کوبیا به تاریخ ۲۱ و ۲۲ ماه روان میلادی دیدار می‌کند.

بر بنیاد خبرنامه، روی حمایت جامعه‌ی جهانی از صلح افغانستان، نقش جوانب در آورن صلح و ختم جنگ، همچنان پیشرفت‌ها در روند گفتگوهای صلح، در این دیدار گفتگو خواهد شد.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که حکومت افغانستان از گفتگوهای زلمی خلیل‌زاد و نماینده‌گان طالبان که پشت درهای بسته صورت گرفته است، راضی نیست.

صلحی که بوی خون می‌دهد

رییس جمهوری غنی، پیش از چاشت پنجشنبه (اول حمل) در بیانیه‌ی نوروزی‌اش گفت که مردم و حکومت افغانستان خواهان صلح دایمی و پایدار در کشور است.

رییس جمهور تأکید کرد: «صلح برای هر افغان نسبت به اکسیجن مهم است؛ اما سخن اینجا است که ما صلح دایمی می‌خواهیم؛ نه صلحی که از آن بوی خون به مشام می‌رسد».

تلاش جامعه‌ی جهانی برای آغاز گفتگوهای مستقیم طالبان با حکومت در حالی است که هنوز دورنمایی از صلح در کشور روشن نیست و سبب شک و تردیدها شده است.

پیش از این عبدالله عبدالله، رییس اجرایی نیز گفته بود که فضا طوری نیست که معامله در بیرون از افغانستان صورت بگیرد و در داخل این کشور تطبیق گردد.

رییس اجرایی تأکید کرده است که با تمام توان جلو هرگونه معامله در پروسه‌ی صلح را می‌گیرد.

 

  

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>