ناخشنودی رهبران حکومت افغانستان از توافق امریکا و طالبان

| 14 March 2019, 18:33

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت افغانستان می‌گوید، با تمام توان جلو معامله‌گری‎ها در روند گفتگوهای صلح را خواهند گرفت.

عبدالله که در محفل یادبود از هشتمین سال‎روز کشته‌شدن عبدالرحمان سیدخیلی از فرماندهان جهادی صحبت می کرد، بر اراده طالبان برای صلح با دید شک نگاه کرد.

او افزود: " "من هنوز هم به این باور هستم که طالب‌ها هنوز هم آن نیتی را و ارادۀ را برِ تامین صلح از خود نشان نداده اند، منحیث یکی از مسوولین در حکومت وحدت ملی، می‎خواهم یک بار دیگر این اطمینان را برای شما بدهم که فضا ای قسم یک فضایی نیست که یک معامله در غیاب مردم افغانستان، صورت بگیرد و مورد تطبیق در افغانستان باشد."

از جانب دیگر حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی کشور نیز بر نتایج گفت و گو میان امریکا و طالبان با دید انتقادی نگاه کرده و گفته است که نمی‌شود بر یک گروه هراس افگن اطمینان کرد.

انتقاد مقامات حکومت افغانستان یک روز پس از آن بیان می‎شود‎ که زلمی خلیلزاد نماینده امریکا برای گفت و گو با طالبان پس از 16 روزه مذاکره با طالبان در قطر از توافقات با طالبان یاد کرده بود.

محمد یونس قانونی معاون رییس جمهور پیشین نیز گفت که مصالحه میان چند فرد در بیرون از مرز های افغانسان صلح نه بلکه، تغییر جغرافیای جنگ در کشور است.

قانونی، از نحوه گفتگوهای صلح انتقاد کرد و هشدار داد که هیچ کسی نمی‌تواند روی ارزش‌های افغانستان معامله کند.

او افزود که قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان، حقوق زنان و جوانان نباید در گفتگوهای صلح به معامله گرفته شود.

این در حالیست که روز گذشته معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز ابراز امیدواری از توافق میان امریکا و طالبان، بر ادامه این گفت و گوها میان افغان‌ها تاکید کرده بود.


لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>