حقوق زنان باید در هر توافقی صلح محفوظ باشد

| 9 March 2019, 11:24

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که آینده‌ی مؤفق افغانستان وابسته به حضور کامل زنان در امور است.

آقای خلیل‌زاد در صفحه‌ی توییترش می‌نگارد که حقوق زنان باید در هر توافقی صلح حفاظت باشد.

او تأکید می‌کند که زنان باید بخشی از گفتگوهای صلح بین‌الافغانی باشند.

این سخنان آقای خلیل‌زاد، هم‌زمان با هشتم مارچ روز جهانی هم‌بستگی زنان بیان می‌شود؛ اما از گفتگوهای پشت پرده‌ی هیأتی به رهبری وی و نماینده‌گان طالبان هنوز جزییاتی ارایه نشده است.

زنان افغان، از این گونه گفتگوهای به دور از دید مردم نگران اند که مبادا با دست‌آوردهای هژده ساله‌ی خانم‌ها در توافق با طالبان، معامله صورت گیرد.

شبکه‌ی زنان افغان روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای خواستار حضور فعال زنان در تمام مذاکرات صلح شده و تأکید کرده اند که هر نشست رسمی و غیررسمی بدون حضور زنان افغان، مشروعیت نخواهد داشت.

این شبکه گفته است: «زنان افغان بالای پروسه صلح شفاف و حساب‌ده تاکید می‌کند. پروسه صلح فعلی افغانستان ضرورت به نظارت جدی دارد تا خطوط قرمز زنان، حمایت از قربانیان خشونت‌ها و جنگ‌ها جداً مد نظر گرفته شود و از ترویج فرهنگ معافیت جلوگیری به عمل بیاید».

به باور این شبکه، هیچ گروه داخلی و خارجی به نماینده‌گی بیش از نیم نفوس کشور نمی‌توانند تصمیم بگیرند و در این خصوص اجازه ندارند.

هم‌چنان زنان افغان تأکید دارند که زنان باید با حضور در گفتگوهای صلح، خواست‌ها، نگرانی‌ها و راه‌های حل زنان را با گروه‌های مخالف شریک و در تصمیم‌گیری‎ها شامل باشند.

زنان گفته اند که دستاوردها و پیشرفت‌های شان نباید قربانی معاملات و تصامیم جامعه جهانی، احزاب سیاسی و جناح‌های درگیر در جنگ افغانستان شود و هیچ پیش‌شرطی را که مانع حضور زنان در پروسه صلح و نقض حقوق زنان افغان گردد، نمی‌پذیرند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>