پژوهش: حدود ۷۶ در صد مردان با خانم‌های شان خشونت می‌کنند

| 6 March 2019, 14:27

مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما) روز چهارشنبه یافته‌های پژوهشی را رونمایی کرد که بر اساس آن بیشتر مردان در خانواده انواع خشونت را در برابر همسران شان روا می‌دارند.

این پژوهش زیر نام «خشونت‌های خانواده‌گی» در ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، ننگرهار و بامیان انجام شده است. در این پژوهش یک هزار و ۹۲۵ تن (۷۸ در صد زنان و ۲۸ در صد مردان) شرکت کرده اند.

عزیز رفیعی، رییس مجما هنگام رونمایی این پژوهش گفت: «۷۵.۹ در صد مصاحبه ‌شونده‌گان گفته اند که بلی خشونت شوهر علیه زن وجود دارد و تنها ۲۴.۱ در صد گفته اند که وجود ندارد. خشونت فزیکی ۲۰.۵ در صد است. خشونت اجتماعی ۱۷.۸ در صد است. خشونت فرهنگی ۱۱.۸ در صد است. خشونت اقتصادی ۱۶.۴ در صد است».

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که بیشترین خشونت مردان در برابر زنان شان، خشونت‌های زبانی است که میزان آن به ۲۵.۸ در صد می‌رسد.

همچنان آقای رفیعی گفت که ۵.۲ در صد شوهران، خشونت جنسی را در برابر زنان شان نیز مرتکب می‌شوند که پیوند خانواده‌گی را شدیداً متأثر می‌سازد.

بی‌احترامی همسران به شوهران شان (۵.۵ در صد)، احترام نگذاشتن زنان به خانواده‌ی شوهران (۴.۴ در صد)، بیکاری شوهر (۱۷.۴ در صد) و عصبانیت شوهران به دلیل ناهنجاری‌ها، از عوامل عمده‌ی بروز خشونت شوهران در برابر همسران شان در این پژوهش گفته شده است.

خشونت خانواده علیه خانم‌ها

بر بنیاد این پژوهش بخش دیگر خشونت علیه زنان در خانواده، به خشونت اعضای خانواده بر می‌گردد. ۶۶.۲ در صد مصاحبه شونده‌گان گفته اند که اعضای خانواده شوهر با عروس‌های شان خشونت می‌کنند.

این پژوهش نشان می‌دهد که در کنار خشونت‌های فزیکی، جسمی، خشونت زبانی به بیش از ۳۹ در صد می‌رسد. عزیز رفیعی گفت که در صدی بالای خشونت لفظی بیان‌گر فرهنگ پایین خانواده‌ها است.

بی‌احترامی و بیکاری دو عامل اساسیِ اند که سبب بروز خشونت اعضای خانواده‌ی شوهر در برابر عروس‌ها می‌شود.

رییس مجما افزود که دختران جوان قبل از ازدواج نیز در خانواده‌ی پدر با انواع خشونت مواجه می‌شوند. ۳۹.۴ در صد افراد شامل در این پژوهش به این مسأله مهر تأیید گذاشته اند؛ اما آقای رفیعی گفت که با توجه به فرهنگ حاکم در جامعه‌ی سنتی کشور این رقم بیشتر از یافته‌های پژوهش است.

آقای رفیعی گفت: «خشونت فزیکی ۲۶.۸ در صد است. خشونت جنسی یک فیصد است؛ ولی خیلی ناراحت‌کننده است که یک دختر جوان در خانواده خودش احساس راحتی نکند، این بسیار خطرناک است. اگر خانواده خود شما مصوون و محفوظ نباشد، هیچ جای دیگر مصوون نیست».

مجما با توجه به یافته‌های این پژوهش بر بلندبردن آگاهی خانواده‌ها و پولیس از حقوق اساسی خانم‌ها برای حمایت زنان، ایجاد فرصت‌های کاری، مجازات عاملان خشونت در برابر زنان، مساعدشدن حق دسترسی زنان به عدالت و توانمندسازی زنان برای حمایت از حقوق شان تأکید کرده است. 

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>