هشدار از سرازیرشدن برفکوچ‌ها و سیلاب‌ها

| 28 February 2019, 12:00

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، می‌گوید که میزان بارنده‌گی امسال بیشتر از سال‌های قبل بوده است و با بلندرفتن درجه‌ی دما، نگرانی‌های جدی از سرازیرشدن برفکوچ‌ها و سیلاب‌ها وجود دارد.

بر بنیاد گزارش اداره احصاییه مرکزی، سطح آب در بندهای نغلو، کجکی، ارغنداب و سنگی از حد نورمال هم بیشتر شده است. 

این گزارش ساحات آسیب‌پذیر از سیلاب را نیز شناسایی کرده و در ولایت‌های کابل، نورستان و بدخشان احتمال لغزش زمین را پیش‌بینی کرده است. 

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث در خبرنامه‌ای؛ از سایر نهادهای حکومتی و امدادرسان می‌خواهد که برای مهار به موقع و پاسخگویی به برفکوچ‌ها و سیلاب‌های احتمالی نیاز است که تدابیر و برنامه‌ها هماهنگ کنند.

این وزارت برای رسیده‌گی به رویدادهای احتمالی، ۴۰ میلیون افغانی، ۱۴ هزار تخته کمپل، مواد خوراکی برای ۲۸هزار خانواده مواد غذایی، مواد غیرخوراکی برای ۳۸هزار خانواده مواد غیرخوراکی، پنج‌هزار و ۴۳۰ خیمه در انبارهای ولایتی ذخیره کرده است.

همچنان این وزارت ۲۱۰ میلیون افغانی را به ۳۳ ولایت و بیش از سه‌هزار تن برنج و ۸۱۶ تن آرد را به ولایت‌های پروان، کاپیسا، لوگر، میدان وردک، پنجشیر، غزنی، بامیان و کابل به منظور کمک‌های عاجل ذخیره کرده است.

آمار نشان می‌دهد که امسال در فصل زمستان، سیلاب‌ها، بارندگی شدید و برفکوچ ۷۵ کشته و ۴۶ زخمی شده اند. همچنان ۶۲۰ منزل به کلی تخریب، ۳۸۹ منزل دیگر نیز به طور قسمی تخریب شده است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>