جوانان و بحران خاموش بیکاری (۳)

| 22 January 2019, 10:55

احمدذکی سروری

بخش پایانی

بی ثباتی سیاسی

شکننده بودن مسایل سیاسی در کشور، باعث افزایش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران و عامل استخراج غیرمسلکی و سنتی معادن در کشور شده است. بی‌ثباتی سیاسی در کشور، مردم و سرمایه‌گذاران را از خیلی کارها دلسرد نموده و فقر و بیکاری را به بار آورده است. در طول چندسال گذشته، بی‌ثباتی سیاسی و مداخله دشمنان مردم، باعث ایجاد فاصله‌های بزرگ و بی‌اعتمادی بین افغانستان و کشورهای همسایه‌اش گردید. هر یک این کشورها یکدیگر را در افزایش ناامنی و تنش‌های فرهنگی متهم می‌کند. برگزارشدن انتخابات‌های پرچالش و شکننده در کشور، همیشه باعث افزایش تنش‌ها و مشکلات اقتصادی گردیده و فرصت نفوذ دشمن را در کشور مهیا ساخته است. تا وقتی که یک فرهنگ سالم سیاست در افغانستان حکم‌فرما نشود، کسی برای سرمایه‌گذاری و استخراج معادن در این کشور، حاضر نخواهد شد.

فساد اداری و عدم شفافیت در حسابدهی

فساد گسترده اداری و نبود شفافیت در کشور، یکی از موانع سدِ راه رشد اقتصادی در کشور به شمار می‌رود؛ چون فساد و عدم شفافیت، کمک‌ها و برنامه‌های انکشافی را در کشور همیشه با خطر مواجه ساخته است. اولین شعار رییس جمهور مبارزه با فساد اداری و به خصوص رسیدگی به پرونده کابل‌بانک بود اما حالا از قراری که معلوم می‌شود، ایشان هم در باره مبارزه با فساد اداری آن قاطعیت و جدیت اول را ندارد. اکنون فساد به یک معضل مهارناشدنی تبدیل گردیده و تمام بخش‌های کوچک و بزرگ دولتی را فراگرفته است. تأثیرهای منفی این پدیده نه تنها که دامن‌گیر مردم افغانستان گردیده؛ بلکه ریشه مشکلات دیگر کشورها نیز در فساد گسترده در افغانستان آب می‌خورد. کمپنی‌های بزرگ مافیایی و قاچاقی دیگر کشور ارتباط تنگاتنگی با فساد اداری در افغانستان دارد و اشخاص ذی‌نفوذ و قدرتمند در این مسأله دست دارد. از جانب دیگر هیچگاهی کشورهای جهان، یک حکومت آلوده به فساد را کمک نخواهد کرد و پروژه‌های درازمدت اقتصادی را قرارداد نخواهد کرد.

برعلاوه عوامل و دلایلی که ذکر شد، نبود اراده‌ی جدی دولت برای شفافیت و مبارزه با فساد اداری، عدم ضمانت پول سرمایه‌داران، حیف و میل بودجه‌های انکشافی، اختلاس‌های میلیارد دالری، فساد در وزارت معادن کشور، نیز مانع استخراج معادن در کشور شده است.

 راهکارهای مؤثر برای کاهش بیکاری

الف - حکومت باید برای ایجاد شفافیت و نظارت بر تطبیق قراردادها، توجه به کیفیت کارها، قوانین و پالیسی‌های مشخصی را روی دست گیرد.

ب- دولت باید در بخش مدیریت نیروی بشری و جوانان توجهی خاص نموده و برای آنان در داخل کشور شغل ایجاد نماید.

ج – مسوولین باید فرصت‌هارا برای افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور از دست ندهند و مدیریت‌های پروژه‌ها را تقویت کنند و نیروی مسلکی و کار آزموده کشور را به مدیریت‌های کلان جذب نمایند. تا وقتی که حکومت انگیزه درازمدت اقتصادی را نداشته باشد و همسایگان افغانستان را جهت همکاری جلب و جذب نتواند، همچنان با فقر و بیکاری دست و پنجه نرم خواهد کرد. افغانستان با وجود داشتن سرمایه هنگفت طبیعی، فرصت بی‌همتای را در اختیار دارد و اگر مدیریت درست و مسلکی در کشور ایجاد شود، افغانستان ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی را دارا می‌باشد.

د – کشورهای دوست و همکار باید در تأمین امنیت افغانستان همکاری کنند، تا وقتی که مشکل امنیتی در افغانستان حل نشود، کلید حل بحران اقتصادی مردم همچنان در زیر زمین خواهد بود.

نتیجه

1 -  افغانستان یکی از کشورهای است که با داشتن منابع طبیعی و زیرزمینی فراوان، اما به خاطر نبود طرح و برنامه‌ریزی دقیق و عوامل مؤثر دیگر، جوانان آن با معضل بیکاری گسترده و خطرناک دست و پنجه نرم می‌کنند. جوانان به خاطر بیکاری‌های روزافزون، به مواد مخدر، گروه های تروریستی و مهاجرت‌های غیر قانونی رو آورده اند.

2 - حکومت باید با جلب و جذب سرمایه‌گذاران خارجی و نیروی کاری بشری افغانستان، از منابع طبیعی و سرمایه‌های پنهان افغانستان بهره‌برداری کند تا هم کشور از لحاظ اقتصادی به خودکفایی برسد و هم برای میلیون‌ها جوان بیکار، زمینه کار فراهم گردد. تأمین امنیت اقتصادی، مبارزه با فساد اداری، شفافیت در قراردادها، تقویت مشروعیت حکومت و تقویت مدیریت‌های دولتی از مهم‌ترین راهکارها، جهت دستیابی به اقتصادمندی در کشور می‌باشد. مسوولین حکومت باید برای دستیابی به اهداف اقتصادی خویش، روی این موارد توجه جدی نماید.

3- نبود پروژه‎های طولانی مدت و دایمی، ضعف دولت در ارایه تسهیلات، بی‌ثباتی قانون و سیاست، ضعف مدیریت، ورود کالاهای تقلبی خارجی به بازار، بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه، ضعف نهادهای قضایی برای رسیدگی به پرونده‎ها، فساد اداری، نبود امنیت برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های کاری و تولیدی، زنجیره از مشکلات را تشکیل داده و باعث کمرنگ‌تر شدن کار در افغانستان شده است.  

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>