با وجود کاهش خشونت در برابر خبرنگاران؛ ۱۷ خبرنگار جان باخته اند

| 10 January 2019, 17:08

آمار تازه‌ی کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران کشور نشان می‌دهد که آمار خشونت در برابر خبرنگاران در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با ۲۰۱۷ میلادی، ۲۸ در صد کاهش یافته است.

در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۲۱ قضیه‌ی خشونت در برابر خبرنگاران ثبت شده است؛ در حالی که این رقم در ۲۰۱۷ به ۱۶۵ قضیه می‌رسید.

در مجموع این قضایا، ۱۷ مورد قتل، ۱۵ مورد جراحت، ۲۱ مورد لت و کوب، ۳۸ مورد تهدید، ۲۳ مورد توهین و بدرفتاری، یک مورد اخراج توام با بدرفتاری، ۵ مورد بازداشت‌های مؤقت و یک مورد اختطاف شامل اند.

در این گزارش آمده است که موارد قتل در سال ۲۰۱۷ به ۲۰ قضیه می‌رسید که در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۵ در صد کاهش یافته است.

این کمیته تأیید کرد که ۱۱ مورد خشونت در برابر خبرنگاران خانم اِعمال شده است.

نجیب شریفی، رییس این کمیته به خبرنگاران گفت: «۵۰ مورد از تمام مواردی را که ما ثبت کردیم، مسوولیت آن را طالبان و گروه داعش دارند. حکومت افغانستان و کسانی که به حکومت افغانستان کار می‌کنند، در رده دوم قرار گرفته و آنها مسوولیت ۴۴ مورد خشونت و تهدید علیه خبرنگاران را به عهده دارند».

آقای شریفی، افزود که افراد مسلح ناشناس مسوول ۱۶ قضیه، زورمندان مسوول شش قضیه بوده و مسوولان رسانه‌ها، مسوولیت پنج مورد بدرفتاری را به عهده دارند.

به گفته‌ی رییس کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران کشور، بیشترین موارد خشونت (۴۴ قضیه) در زون کابل، ۲۲ مورد در زون غرب و کم‌ترین قضایای خشونت (شش مورد) در زون شمال رخ داده استږ

شریفی گفت که ماهیت تهدید در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها در سال ۲۰۱۸ میلادی تغییر کرده و خبرنگاران به صورت هدفمند، هدف قرار گرفته اند که این مسأله کار اطلاع‌رسانی را از رویدادهای تروریستی «خیلی مشکل» ساخته است.

او انتقاد کرد که نه تنها رسانه‌ها تدابیر پیش‌گیرانه را برای مصوونیت خبرنگاران و کارمندان شان ندارند؛ بلکه حکومت نیز برای کاهش آسیب‌پذیری خبرنگاران در ساحه به ویژه رویدادهای تروریستی، اقدام‌های لازم را روی دست نگرفته است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>