فساد انتخاباتی و فساد اخلاقی مانع اعلان نتایج انتخابات شده است

| 10 January 2019, 15:40

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید یافته‌های نظارتی آنان نشان می‌دهد که سطح بالای فساد انتخاباتی و فساد اخلاقی تااکنون مانع اعلان نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات ولسی جرگه شده است.

محمدنعیم ایوب‌زاده رییس این بنیاد امروز در یک نشست خبری گفت تیم عملیاتی در کمیسیون، بجای این‌که مصروف جدا نمودن آرای پاک از آرای ناپاک باشند، مصروف معاملات پولی کلان و ازدیاد آرای کاندیدان مورد نظر، در اثر تفتیش‌ها و بازشماری های گوناگون هستند.

به گفته ایوب‌زاده در انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان که پس از سه سال تاخیر برگزار گردید پول و منابع بسیار گزاف به مصرف رسید، مردم با تمام مشکلات در انتخابات اشتراک نمودند، ناظرین داخلی و بین المللی از پروسه نظارت داشتند، کاندیدان کمپاین های بسیار گسترده و پرمصرف را راه اندازی کردند، اما اکنون شفافیت این انتخابات و نتایج آن تحت سوال جدی قرار دارد.

او افزود: "شفافیت انتخابات از برگزاری انتخابات تا اعلان نتایج ابتدایی پرسش برانگیز بوده و حتی در برخی موارد به خشونت کشانیده شده است که امروز ما شاهد بسته شدن دروازه‌های دفاتر کمیسیون انتخابات در تعدادی از ولایات و اخطارهای گوناگون از جوانب مختلف در رابطه به نتایج انتخابات هستیم."

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان به این باور است عملکردهای کمیسیون انتخابات، هویت ساختارهای انتخاباتی را زیر سوال برده است و ساختارهای دموکراتیک در افغانستان نیز با فقدان مشروعیت روبرو شده است و این نهاد از آینده دموکراسی و ساختارهای دموکراتیک در کشور ابراز نگرانی کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید ظرفیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را دارد و این کمیسیون چندی پیش تقویم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و سپس برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به سه ما تعویق انداخت.

اما تیفا می‌گوید که در ساختار کنونی کمیسیون مستقل انتخابات ظرفیت کافی برای اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را نمی بیند. به باور تیفا حالا زمان جدی برای مطرح کردن بحث اصلاحات انتخاباتی بوده ، اما هیچ یک از شرکای انتخاباتی اعم از کمیسیون، حکومت، جامعه جهانی، احزاب سیاسی و دیگر ساختارها و آجندای جدی برای اصلاحات انتخاباتی ندارند.

فیفا در این نشست خبری پیشنهاد نمود که از سوی دیگر تیفا از نبود که به اساس ماده ۱۶ قانون انتخابات تمام اعضای کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل نقض قانون اساسی افغانستان باید از وظایف شان سبک دوش گردد.

پیشنهاد دیگر این نهاد این بود که رییس جمهور مطابق قانون از وظیفه تا زمان برگزاری انتخابات کنار رود و فردی را به عنوان سرپرست حکومت معرفی نماید.

همچنان این نهاد از جامعه جهانی خواست تا سکوت خود را در مورد بی نظمی‌های فعلی شکستانده و بر حکومت برای آوردن اصلاحات انتخاباتی ژرف فشار لازم را وارد نموده و اصلاحات را یکی از پیش شرط های کمک های مالی و تخنیکی خود قرار دهند. این در حالیست که کمیسیون انتخابات این ادعاهای تیفا را رد کرد و از آوردن اصلاحات در کمیسیون برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سخن می‌زند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>