ختم حاکمیت ۱۰ ساله طالبان بر بخش‌هایی از کاپیسا

| 9 January 2019, 15:54

نیرو های امنیتی مناطقی را از وجود طالبان در کاپیسا پاک کرده است که در ده سال گذشته در تسلط آن گروه بود.

در پی عملیات قهر سیلاب سه نمبر ۱۵ در دره افغانیه ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا، ۲۷ روستا از وجود دهشت‌افگنان طالب پاک‌سازی شده است. این عملیات از ۹ روز پیش آغاز شده و اکنون در دره پچغان نجراب ادامه دارد. 

مسوولان ارتش می‌گویند که آن مناطقی را پاک سازی کرده اند که دیر زمان زیر حاکمیت طالبان قرار داشت.

دگروال عبدالقادر روستایی، فرمانده لوای سوم قول اردوی ۲۰۱ سیلاب به کابل مانتیور می‌گوید که برای نخستین‌بار نیرو های دولتی توانسته اند در این منطقه حضور پیدا کنند.

آقای روستایی می‌افزاید که طالبان از این دره تمام نقاط کاپیسا و حتا امنیت ولایت‌های هم‌جوار را تهدید می‌کردند.

به گفته مقام‌های قول اردوی ۲۰۱ سیلاب، در این عملیات نزدیک به ۵۰ طالب مسلح کشته شده و ۷ تن دیگر شان زخمی و شماری هم باز داشت شده اند. 

دگروال روستایی هم‌چنان می‌گوید که در دره افغانیه نجراب حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰‌ تن در مخالفت با دولت قرار دارند که از ولایت‌های مختلف گرد آمده اند.

باشنده‌گان ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا نیز از این موفقیت‌های نیرو های امنیتی استقبال می‌کنند. برخی باشنده‌گان افغانیه می‌گویند که پس از راه اندازی این عملیات، وضعیت امنیتی در این منطقه بهتر شده است. 

آنان می گویند، راه اندازی این عملیات، سهولت‌های زیادی را به آنان فراهم کرده است. آنان امید دارند پس از این، زمینه‌های تعلیم و تربیه فراهم شود، پروژه های باز سازی تطبیق و خدمات عامه به آنان عرضه گردد.

شورای ولایتی که کارکرد حکومت را زیر نظارت دارد، این عملیات از بهترین عملیات‌ها در کاپیسا می‌داند. محمد حسین سنجنی، رییس شورای ولایتی کاپیسا، تلفات سنگین بر طالبان نبود تلفات ملکی و نظامی و رهایی این منطقه پس از ۱۰ سال را از موارد درشت موفقیت این عملیات می‌داند. 

آقای سنجنی می‌گوید که مردم به توانایی‌های نیرو های امنیتی پس از موفقیت‌های اخیر در کاپیسا، باورمند شده اند.

پیش از این عملیات دیگر در ولسوالی تگاب راه اندازی شده بود که در نتیجه ۴۷  تن از جنگجویان طالبان به شمول افراد کلیدی آنان ازبین رفته اند. افزون بر کشته شدن افراد کلیدی گروه طالبان، مرکز فرماندهی، زندان و یک مرکز آموزشی طالبان نیز  در تگاب از بین رفته است.

پروان - قیام شمس

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>