افزایش ۶۰ در صدی تداوی کودکان مبتلا به سوراخ قلب

| 7 January 2019, 15:59

نیلاب مبارز، رئیس جمعیت هلال احمر کشور روز دوشنبه (۱۷ جدی) اعلام کرد که در مقایسه با گذشته، سال ۲۰۱۸ میلادی، آمار تداوی کودکان مبتلا به سوراخ قلب افزایش یافته است.

به گفته‌ی خانم مبارز در سال ۲۰۱۸ میلادی یک‌هزار و ۷۴۲ کودک در داخل و خارج تداوی شدند، در حالی که این رقم در ۲۰۱۷ میلادی به یک‌هزار و ۲۰۰ تن می‌رسید.

او دلایل افزایش تداوی کودکان بیمار را چنین گفت: «خوشبختانه به خاطر این که ما توانستیم وجوه مالی بیشتر را جمع‌آوری بکنیم، همچنان تعداد شفاخانه‌هایی را که قادر به این کار بودند، پیدا بکنیم و همراه شان قرارداد امضا بکنیم که نظر به سال‌های قبل تعداد شفاخانه‌ها دوچند شد. چهار شفاخانه بود، حالا با هشت شفاخانه کار می‌کنیم...». 

افزون‌بر بیمارستان‌های داخلی، کشورهای هند و چین نیز شماری از کودکان مبتلا به سوراخ قلب را به صورت رایگان تداوی می‌کنند.

خانم مبارز گفت: «ما با همکاری حجاج محترم، مساعدت مالی دولت افغانستان، دولت هند، هلال احمر قطر و بنیاد صلیب سرخ چین توانستیم به چنین موفقیت برسیم و نیز بر اساس ازدیاد تعداد شفاخانه‌های قادر به این تداوی، توانستیم ازدیاد ۶۰ درصدی را نسبت به سال گذشته در پروسه تداوی اطفال مصاب به بیماری سوراخ ممکن ساخته و موفق‌ترعمل نماییم».

آمار هلال‌ احمر نشان می‌دهد که در جریان سال ۲۰۱۸ میلادی، دوهزار و ۲۴۹ کودک جدید که از بیماری سوراخ قلب رنج می‌برند، در سره میاشت ثبت شده اند.

تداوی کودکان دارای سوراخ قلب از سال ۲۰۰۸ میلادی زیر چتر برنامه‌های سره میاشت آغاز شد. در جریان ده سال گذشته، از جمله‌ی ۱۵هزار و ۳۲۰ کودک بیمار، شش‌هزار و ۶۴۶ تن تداوی شده اند.

همچنان سره میاشت، وفات ۱۵ در صدی این گونه کودکان را تأیید کرد.

سره میاشت در نظر دارد که با راه اندازی بیمارستان مجهز جدید در کابل، زمینه‌ی تداوی کودکان مبتلا به سوراخ قلب را بیشتر سازد.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>