آمار گردشگران داخلی در بامیان ۴۸ درصد کاهش یافته است

| 7 January 2019, 15:38

ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان تأیید کرد که به دلایل گوناگون، آمار گردشگردان داخلی در این ولایت، کاهش یافته است.

بامیان یکی از ولایت‌هایی است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان دارد، پارک ملی بند امیر و چهل برج در ولسوالی یکاولنگ، مجسمه‌های تخریب‌شدۀ بودا، شهر غلغله، شهر ضحاک و درۀ فولادی در مرکز شهر بامیان از جاذبه‌های گردشگری این ولایت است.

 این جاذبه‌ها سبب می‌شود که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی به این ولایت سفر کنند؛ اما امسال آمار این گردشگران، کاهش را نشان می‌دهد.

حمید جلیا، مدیر آبده‌های این ریاست به کابل مانیتور گفت که در سال روان نزدیک به ۱۷۰هزار گردشگر داخلی از بند امیر بامیان دیدن کرده اند؛ در حالی که این رقم در سال پار به ۳۵۰هزار تن می‌رسید.

آقای جلیا گفت: «امسال نزدیک به ۹ هزار گردشگر داخلی و حدود ۵۰۰ گردشگر خارجی از ساحات باستانی در مرکز شهر بامیان نیز بازدید کرده اند».

ناامنی در شاهراه‌های منتهی به بامیان، بسته‌بودن یک ماهه‌ی شاهراه کابل – بامیان از مسیر میدان‌وردک و نبود پروازهای داخلی، از عمده‌ترین دلایل کاهش آمار گردشگران در بامیان است.

قبلاً شرکت هوایی کام‌ایر به بامیان پرواز داشت؛ اما پس از حمله بر هوتل انترکانتیننتال که منجر به کشته‌شدن چند خلبان و خدمه پرواز، پروازهای این شرکت به بامیان متوقف شد.

همچنان هیچ شرکت داخلی دیگر پرواز تجارتی به بامیان ندارد.

بامیان - هاکان

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>