پلان زمستانی جهت کاهش آلوده‌گی هوا؛ ۴۳۴ مورد تخلف شناسایی شده است

| 1 January 2019, 17:12

اداره ملی حفاظت محیط زیست از تطبیق پلان زمستانی کاهش آلوده‌گی هوا خبر داد و گفت که به دلایل مختلف هوای پایتخت آلوده شده است.

انجنیر عزت‌الله صدیقی، معین مسلکی این اداره روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که میزان آلوده‌گی هوا در فصل زمستان افزایش یافته؛ اما بر اساس یافته‌های این اداره، آلوده‌گی دایمی نیست و در روزهای اخیر کم شده است.

آقای صدیقی، افزود که استفاده از مواد سوخت بی‌کیفیت، تراکم نفوس در شهر کابل، نبود باران، اسفالت‌نبودن جاده‌ها و بی‌نظمی از دلایل عمده‌ی آلوده‌گی هوای شهر کابل است.

به گفته‌ی وی، بر اساس پلان زمستانی کاهش آلوده‌گی هوا، ۴۳۴ بلندمنزل،حمام بزرگ و کوچک، رستورانت‌ها، شفاخانه‌ها، سرای و داش‌های خشت، به دلیل استفاده از زغال‌سنگ تخلف کرده که ۱۶۶ آنها بسته شده اند.

اداره ملی حفاظت از محیط زیست، باور دارد که با تطبیق کامل پلان زمستانی کاهش آلوده‌گی هوا، هوای کابل پاک خواهد شد.

بر بنیاد معلومات برخی اداره‌های همکار از جمله وزارت داخله و شهرداری کابل، مکلف به تطبیق ، پلان زمستانی کاهش آلوده‌گی هوای شهر کابل استند.

در این نشست، جنرال شاه ولی صافی، معاون پالیسی و استراتیژی وزارت داخله گفت که این پلان نه تنها در کابل، بلکه در کلان‌شهرهای کشور تطبیق خواهد شد.

او گفت که پولیس از مالکان سرای‌ها، حمام‌ها، سقاو ها، داش‌ها و بلندمنزل‌هایی که از زغال‌سنگ استفاده می‌کنند، تعهد گرفته است تا برای استفاده از مواد سوخت معیاری و نصب فلتر ها اقدام کنند.

کارکرد شهرداری کابل 

شهرداری کابل اعلام کرد که برای کاهش میزان آلوده‌گی هوا کارهایی انجام داده است.

محمدادریس توخی، رییس صحت محیطی این شهرداری به خبرنگاران گفت که امسال حدود صدهزار اصله نهال و قلمه در شهر کابل غرس شده و ۱۱۰ کیلومتر سرک در مناطق مختلف اسفالت یا کانکریت شده است.

همچنان، آقای توخی، افزود که شهرداری کابل، در این مدت برای کاهش میزان آلوده‌گی هوا، ۸۰۰ هزار متر مکعب زباله، ۶۰ هزار متر مکعب فاضلاب مایع و بیش از ۳۵.۵ تُن لجن را از کانال‌ها جمع‌آوری و منتقل کرده است.

این در حالی است که بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی ایر ویژوال (Air Visual) کابل پایتخت افغانستان با داشتن ۱۳۷ درجه میزان آلوده‌گی هوا به روز سه شنبه در رده‌ی سیزدهم شهر آلوده‌ی جهان جای گرفته است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>