وزارت زراعت کمپاین خزانی نهال‌شانی را در دایکندی آغاز کرد

| 23 December 2018, 12:06

وزارت زراعت، مالداری و آبیاری کشور با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که کمپاین خزانی توزیع نهال‌های اصلاح‌شده در دایکندی آغاز شد.

عبدالواحد فیروزی، رییس زراعت، دایکندی می‌گوید: «خوش‌بختانه برای اولین‌بار در سال جاری، نهال‌های اصلاح‌شده که به دهقانان از طریق برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت توزیع می‌گردد، یک قسمت آن در داخل این ولایت تولید شده و این نهال‌ها توافق خوب با محیط دارد و عاری از همه مرض‌ها و آفت‌ها است و در عین حال سالم و در وقت مناسب به دهقانان توزیع می‌شود.»

به گفتۀ وی، قرار است که در کنار نهال‌های تولیدی این ولایت، یک‌تعداد نهال‌های اصلاح‌شده که در ولایت‌های دیگر پرورش داده شده اند نیز به کشاورزان توزیع گردد.

آقای فیروزی، از کشاورزان می‌خواهد تا قوریه‌های شخصی را بسازند و در تولید نهال‌هایی مناسب محیط دایکندی به خودکفایی برسند.

از سویی هم، مقام‌های دایکندی می‌گویند که ساخت باغ‌های جدید و توزیع نهال‌های اصلاح‌شده از نیازهای مبرم باغداران و کشاورزان این ولایت است.

ولایت دایکندی، از لحاظ باغ‌های بادام شهرت دارد. مقام‌ها می‌گویند که با توزیع نهال‌های اصلاح‌شده، از یکسو جای روش‌های سنتی را شیوه‌های جدید خواهد گرفت و از سوی دیگر، محصولات بادام در این ولایت افزایش خواهد یافت.

آمار ریاست زراعت دایکندی نشان می‌دهد که سال گذشته، ۲۵هزار تُن بادام از این ولایت برداشت شد؛ اما امسال این رقم به دلیل خشک‌سالی و سرمای بهاری، به ده تا ۱۳هزار تُن کاهش یافته است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>