تأکید بر ایجاد شبکه‌های همکاری برای مبارزه با تغییر اقلیم

| 7 November 2018, 11:57

رییس جمهور غنی، در برنامه‌ای هفته‌ی تغییر اقلیم در ارگ گفت که دیدگاه‌های کوتاه، میان و درازمدت در خصوص مبارزه با تغییر اقلیم ترتیب شود.

این برنامه شام سه‌ شنبه در ارگ برگزار شد که در آن برعلاوه‌ی مقام‌های حکومت، دانشجویان محیط زیست نیز اشتراک داشتند.

آقای غنی، تأکید کرد: «تغییر اقلیم سرحد نمی‌شناسد، باید برای مبارزه با آن شبکه‌های جدید همکاری ایجاد گردد و در شیوۀ استفاده از منابع تغییر اساسی به میان آید».

به باور وی، دانش و استفاده از سرمایه طبیعی، برای مبارزه با تغییر اقلیم مهم است و هر شهروند باید در این خصوص آگاهی یابد و در قبال نگهداری محیط زیست، مسوولیت بگیرد.

 رییس جمهور، نبود مدیریت آب را فاجعه‌ی بزرگ خواند و تأکید کرد که از آب در کنار تولید انرژی، باید انرژی آفتابی و بادی نیز نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

او همچنان افزود: «هر جنگل سرمایه ملی است و ما باید ارزش زنجیره آن را به وجود بیاوریم...نسل جوان با طبیعت کار کنند نه علیه آن».

شاه زمان میوندی، رئیس اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست، تغییر اقلیم را مشکل جدی یاد کرد و گفت که افغانستان در کنار سایر کشورها در این بخش با چالش‌ها و آسیب‌های فراوان روبه‌رو است.

آقای میوندی، گفت: «مبارزه با تغییر اقلیم تنها مربوط به اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست نه؛ بلکه مسوولیت تمام ادارات، نهادها و مردم می‌باشد».

همچنان او از مخالفان مسلح خواست که اگر در نگهداری محیط زیست همکاری نمی‌کنند، سد راه تطبیق برنامه‌های حکومت نیز نشوند.

این در حالی است که در حال حاضر، تغییر اقلیم شماری از ولایت‌های کشور را آسیب زده؛ طوری که هم‌اکنون ۲۰ ولایت از خشک‌سالی متأثر شده است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>