هشدار کمیسیون حقوق بشر از نقض بیشتر حقوق بشری در ارزگان

| 6 November 2018, 14:04

کمیسیون مستقل حقوق بشر در واکنش به درگیری‌های اخیر و تلفات ملکی در ولسوالی خاص ارزگان ولایت ارزگان می‌گوید که طالبان بر روستاهای کندلان، حسینی، کاریز و گردچمن آن ولسوالی افراد ملکی را هدف قرار داده اند.

این کمیسیون در اعلامیه‌ای، هدف قراردادن افراد و مکان‌های ملکی و غیرنظامی و نقض حق حیات، آزادی و امنیت شخصی شهروندان را نکوهش می‌کند.

این کمیسیون می‌گوید که بر اساس یافته‌های نظارتی این نهاد و آنچه مسوولان محلی تأیید کرده اند؛ صدها خانواده در پی این درگیری‌های چندین روزه، آواره شده اند.

اعلامیه می‌افزاید: «براساس یافته‌های ابتدایی کارمندان کمیسیون، حدود ۶۳ نفر از مردم محل کشته و زخمی شده‌اند. ادامه این درگیری پیامدهای ناگوار انسانی را در پی داشته و منجر به نقضِ بیشتر حقوق بشری شهروندان خواهد شد».

کمیسیون حقوق بشر، خطاب به نهادهای امنیتی می‌گوید که دولت به تأمین امنیت شهروندان، حفاظت و حراست از حقوق بشری آنان در هر حالتی، مکلف است و از این نهادها می‌خواهد که برای ختم درگیری‌ها و حمایت از حقوق بشری مردم دست به کار شوند و جلو وقوع فاجعه‌ی انسانی را بگیرند.

همچنان، این کمیسیون از نهادهای دولتی و غیردولتی امدادرسان، می‌خواهد که کمک‌های عاجل بشردوستانه را به آواره‌گان ارزگان خاص، توزیع کنند.

اعلامیه‌ای کمیسیون تأکید می‌کند: «از ارگان‌های کشف و تحقیق می‌خواهد که در مورد تخطی‌های صورت گرفته در جریان این درگیری مسلحانه، تحقیق همه جانبه نموده، مرتکبان جرایم و موارد نقض حقوق بشر را شناسایی کرده و عدالت را تأمین کنند».

این در حالی است که هیأتی توسط ارگ به ارزگان فرستاده شده است تا رویدادهای اخیر امنیتی ولسوالی خاص ارزگان را بررسی کند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز گفته است که واحدهای ویژه به ولسوالی خاص ارزگان فرستاده شده است.

روز گذشته، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور نیز در نشست شورای وزیران، تأخیر اقدامات حکومت را عامل اصلی تلفات ملکی و نظامی در ارزگان خواند. 

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>