منابع طبیعی دلیل اصلی منازعات مسلحانه است

| 5 November 2018, 15:23

برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP) در آستانه‌ی ششم نوامبر "روز جهانی برای جلوگیری از سوء استفاده محیط زیست در جنگ و منازعات مسلحانه، گفته است که در جریان ۶۰ سال گذشته، کم از کم ۴۰ درصد تمام جنگ‌ها و منازعات داخلی، با بهره برداری و سوء استفاده‌ی منابع طبیعی ارتباط تنگاتنگ دارد.

این نهاد در اعلامیه گفته است: «در طول تاریخ، بشریت همیشه تلفات جنگی خود را از لحاظ تلفات و مجروحیت سربازان و غیرنظامیان، تخریب شهرها و معیشیت، محاسبه کرده است؛ اما محیط زیست که یکی از قربانی‌های اصلی جنگ به شمار می‌رود».

به گفته‌ی این نهاد، در جریان جنگ‌های داخلی، چاه‌های آب آلوده شده اند، محصولات زراعتی آتش زده شده، جنگلات نابود گردیده و خاک‌ها بنابر استفاده مواد کیمیاوی زهری شده اند و بخاطر دست‌آوردهای نظامی، حتی حیوانات نیز به قتل رسیده اند.

این در حالی است که افغانستان یک کشور جنگ‌زده است و به دلیل مشکلات جدی؛ هنوز کسی به این مسأله توجه نکرده است که جنگ از منابع طبیعی نیز قربانی می‌گیرد و آنها را تخریب می‌کند.

گفته می‌شود که جنگ‌های ولایت‌هایی چون بدخشان، روی کنترول معادن لاجورد، طلا و لعل است.

برنامه محیط زیست ملل متحد نیز گفته است: «بروز کشمکش‌های مربوط به منابع طبیعی حتی دو برابر دیگر دلایل جنگی، به شمار می‌رود». 

این نهاد تأکید کرده است که اقداماتی جهت حفظ محیط زیست؛ می‌تواند بخشی از راهبردهای جلوگیری از جنگ، حفظ صلح و تأمین ثبات باشد.

به باور برنامه محیط‌ زیست ملل متحد؛ با نابودی منابع طبیعی، صلح پایدار هرگز تأمین نخواهد شد.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>