رقابت ورزشکاران بامیانی برای حفاظت از محیط زیست

| 2 November 2018, 16:31

رقابتی زیرنام «رکاب برای محیط زیست» امروز بین 30 ورزشکار بامیانی، از سوی خانهٔ سبز، فدراسیون بایسکل‌رانی و ادارهٔ محیط زیست ولایت بامیان، در این ولایت برگزار شد.

برگزارکنندگان این رقابت می‌گویند، محیط زیست و اصول حفاظت از آن در جامعهٔ افغانی پدیدهٔ تازه است و آنان با راه اندازی برنامه‌های ورزشی  و فرهنگی در سطح محلی و ملی می‌خواهند، برای حفاظت از محیط زیست فرهنگ‌سازی و آن را نهادینه کنند.

زهرا یگانه مسؤول خانهٔ سبز و از برگزار کننده‌گان این برنامه گفت، جنگ و نا امنی سبب شده که به مساله محیط زیست توجه نشود، با وجود که آلوده‌گی هوا، قطع بی‌رویه جنگلات و شکار حیوانات وحشی در مرکز و ولایت‌های کشور نگران کننده است.

یگانه افزود: "ما می‌خواهیم که با برگزاری برنامه‌های ورزشی و فرهنگی محیط زیست و حفاظت آن را در کشور فرهنگ سازی کنیم."

به گفتهٔ بانو یگانه، در کنار محیط فرهنگی، باید از محیط زیست بامیان نیز محافظت شود، زیرا این باعت می‌شود که صنعت گردشگری در این ولایت رشد کند.

مسؤولان ادارهٔ محیط زیست بامیان، با ابراز نگرانی می‌گویند با وجود که وضعیت محیط زیست در این ولایت نورمال است، ولی عدم آگاهی باشنده‌گان ولسوالی‌های این ولایت از قانون و مقررات محیط زیستی هرازگاهی محیط زیست را آسیب می‌رساند.

عباس حکمت مدیر نظارت ادارهٔ محیط زیست ولایت بامیان نیز گفت که، برگزاری این برنامه‌ها آگاهی شهروندان بامیان را نسبت به محیط زیست بلند می‌برد.

آقای حکمت افزود: "برای اولین بار رقابت زیر نام «رکاب برای محیط زیست» در بامیان برگزار می‌شود که پیام نه گفتن به موترهای فرسوده را به همراه دارد."

در این رقابت مهدی محمدی، جمعه خان شفیق و محمد رسولی به ترتیب مقام های اول، دوم و سوم را به دست آوردند.

محمد رسولی یکی از ورزشکاران می گوید، شهروندان کشور باید محیط زیست شان را پاک نگهدارند و از قطع جنگلات وشکار حیوانات خوداری کند.

بامیان درمرکز کشور از جمله ولایت های است که با داشتن مناظر شگفت انگیز طبیعی چون نخستین پارک ملی کشور یعنی بندامیر، ساحهٔ حفاظت شدهٔ شاه فولادی، دره‌های سر سبز، گونه‌های محتلف حیوانات و پرنده‌گان وحشی و آب و هوای پاک، مکان مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و گردشگری به شمار می‌رود.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>