انتقاد تند احزاب سیاسی از عمل‌کرد کمیسیون انتخابات

| 22 October 2018, 14:54

یک روز پس از برگزاری انتخابات، ائتلاف احزاب سیاسی، تخطی‌ها، بی‌نظمی‌ها و تقلبات در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی را انتقاد قرار دادند.

این اتیلاف امروز در یک نشست خبری ادعای شفافیت در این روند از سوی کمیسیون انتخابات را شرم آور خواند.

اسد الله سعادتی یک عضو حزب وحدت اسلامی افغانستان در این نشست خبری تخطی‌های روز انتخابات را عمده خواند.

او گفت که مراکز رای دهی در برخی مناطق و محلات به شکل هدفمند بازناشده باقی ماند یا با تاخیر باز شد.

سعادتی افزود که تخطی‌های انبوهی که در روزهای انتخابات عمدتا از جانب موظفین کمیسیون انتخابات صورت گرفته و به شکل گسترده زمینه‌ساز تقلب شد، شایعات مبنی بر آن‌که حکومت و کمیسیون انتخابات براساس فهرست‌های از پیش ترتیب شده اعضای بعدی مجلس نمایندگان را گزینش کرده است، مهر تایید می‌گذارد.

همایون جریر یک عضو حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار ادعای شفافیت در انتخابات پارلمانی را شرم آور خواند.

جریر گفت که مسوولان کمیسیون انتخابات با بی‌شرمی تمام، در حالی ادعا می‌کنند که انتخابات به صورت شفاف برگزار شده که انبوهی از تقلب و تخطی‌ها در این روند صورت گرفته است.

افزود که فهرست رای دهندگان به شکل ناقص و با دست‌کاری به مراکز رسیده و سبب محروم شدن هزاران شهروند کشور از استعمال رای شان شده اند.

به گفته جریر صدها مرکز در روز رای‌دهی با تاخیر گشوده شده و یا اصلا باز نشده و از دستگاه بایومتریک نیز به گونه لازم استفاده نشده است.

در برخی مناطق به دلیل نابلدی کارمندان کمیسیون انتخابات و یا هم به دلیل مشکل ابزار انگشت نگاری یا بایومتریک، از آن استفاده نشده است.

حالا احزاب سیاسی تاکید دارند که آرای که بایومتریک نشده است، باید باطل اعلام شود.

اما مومنه یاری یک کمیشنر پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، باطل کردن آرای شهروندان کشور را به دلیل عدم بایومتریک جفا به حق رای دهنده می خواند.

به گفته یاری، این مشکل کمیسیون انتخابات است و نباید رای شهروندان کشور باطل اعلام شود.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>