یاماموتو: افغان ها نباید از حق انتخاب نماینده‌گان شان محروم شوند

| 11 October 2018, 11:56

معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) هرچند ناامنی را یک چالش فراه راه انتخابات می‌داند، اما از پیشرفت‌های نیروهای امنیتی در این عرصه یاد کرده است که زمینه اشتراک اکثریت شهروندان کشور در انتخابات را مساعد کرده است.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: "نیروهای امنیتی افغانستان مسوولیت کامل امنیت پروسه انتخابات را بر عهده دارند . تدابیر امنیتی لازم نیاز است تا حد امکان برای تعداد بیشتر واجدین شرایط فرصت فراهم سازد که از حقوق اساسی خویش استفاده نمایند. "

بربنیاد خبرنامه دفتر یوناما در کابل، یاماموتوگفته است که افغان‌ها نباید از حق انتخاب نماینده‌گان و شکل‌گیری آینده کشور خویش محروم یا مورد ترس قرار گیرند.

او با اشاره به حملات اخیر در کشور علیه نامزدان، کمپای‌های شان و  رای دهنده‌گان گفته است: "هر گونه خشونت یا فشار علیه رای دهنده‌گان، نامزدان یا مسئوولین انتخاباتی قابل قبول نیست، و من آنرا به الفاظ واضیح تقبیح میکنم."

این در حالیست که اخیرا طالبان در اعلامیه‌ای از جلوگیری انتخابات هشدار داده است، اما مسوولان امنیتی آن را تبلیغ خوانده و از تامین امنیت انتخابات خبر داده است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>