رشد اقتصادی افغانستان کاهش یافته؛ عوامل متعدد دخیل است

| 7 August 2018, 18:31

بانک جهانی در گزارش تازه‌اش؛ عوامل متعدد را در کاهش حدود ۰.۳ درصدی رشد اقتصادی افغانستان تأثیرگذار اعلام کرد.

شوبهام چوهدری، رئیس بانک جهانی در افغانستان، روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که انتخابات، کاهش اعتماد به کاروبار، خشک‌سالی، ناامنی و کم‌شدن فعالیت‌های اقتصادی، مشکلاتی را فراراه رشد اقتصادی افغانستان خلق کرده است و آن را می‌تواند با خطر مواجه سازد.

گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی افغانستان از ۱.۵ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۲.۳ درصد در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش داشت. همچنان افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی. رشد اقتصادی ۲.۷ درصدی را تجربه کرد.

اما این روند رو به رشد، در سال روان میلادی، رو به نزول کرده است.

آقای چوهدری گفت: "در مورد اقتصاد در سال ۲۰۱۸ می‌گوییم که ۲.۵درصد رشد خواهد داشت، رقمی که کم‌تر از رشد اقتصادی ۲۰۱۷ است".

بانک جهانی، تجارت، سرمایه‌گذاری و ایجاد زمینه‌های شغلی را راهکارهای برای حفظ روند رو به رشد اقتصاد افغانستان گفته است.

رییس بانک جهانی در افغانستان گفت: "رشد اقتصادی سریع‌تر و قابل ملاحظه می‌تواند از طریق بسیج سرمایه‌گذاری در صنایع استخراجی، انرژی، مخابرات و مواصلات، تقویت گردد".

به گفته‌ی آقای چوهدری، استفاده از مهارت‌های جوانان و زنان افغان، برداشتن گام‌ها در راستای تحقق ظرفیت‌های اشتغال‌‌زایی در سکتور زراعت و تجارت کشاورزی، نیز می‌تواند که رشد اقتصادی افغانستان را تضمین کند.

بر بنیاد پیش‌بینی بانک جهانی، افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲.۸درصد و در ۲۰۲۱ میلادی ۳.۶درصد رشد اقتصادی خواهد داشت.

این بانک، هرچند سیستم گردآوری، درآمدهای مالیاتی را ستایش کرده؛ اما روند گردآوری مالیات را کند خوانده است.

رشد اقتصادی کشور در حالی کاهش یافته است که خشک‌سالی در ۲۰ ولایت هم‌اکنون نزدیک به ۱.۵ میلیون را آسیب زده است و بر اساس آمار وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، تا پایان امسال شمار نیازمندان به ۳.۵ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>