۳۱ حمل ۱۳۹۸ تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تعیین شد

| 1 August 2018, 14:39

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، امروز به طور رسمی اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۳۱ حمل ۱۳۹۸ خورشیدی برگزار خواهد شد.

عبدالبدیع صیاد، رییس این کمیسیون به خبرنگاران گفت که بر اساس ماده ۱۵۶ قانون اساسی و ماده ۷۱ قانون انتخابات، مدیریت روند انتخابات و اعلام تاریخ انتخابات از صلاحیت‌ها و مکلفیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات است.

به گفته‌ی وی، پس از بررسی ابعاد مختلف عملیاتی، مالی و اداری، امنیتی و وضعیت اقلیمی، زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 31 حمل سال آینده، تعیین شده است.

او گفت که این تاریخ، در مشوره با نماینده‌گان احزاب سیاسی، فعالان جامعه مدنی و نهادهای ناظر بر انتخابات، مشخص گردیده است.

از سویی هم، حفیظ الله هاشمی، منشی و سخنگوی این کمیسیون به خبرنگاران گفت که کار روی طرح بودجه انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده است که پس از نهایی‌‌شدن به ریاست جمهوری فرستاده خواهد شد.

به گفته‌ی هاشمی، امنیت و بودجه، در کنار فشارهای کاری بر کمیسیون از دیگر مشکلات آنان در انتخابات ریاست جمهوری می‌باشد.

هاشمی گفت که هنوز تاریخ انتخابات شوراهای ولایتی روشن نشده است؛ ولی کمیسیون آن را نیز مشخص خواهد ساخت.

به باور وی، ثبتِ‌نام رأی‌دهنده‌گان، یکی از موارد مهم بود که اکنون تکمیل شده است و در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، نیاز است. 

هاشمی افزود که از میان نُه میلیون و ۷۲هزار و ۲۰۸ رأی‌دهنده‌گان که در جریان سه ماه ثبتِ‌نام شده اند، ۶۴درصد مردان و ۳۴ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

همچنان به گفته‌ی وی،  بالاتر از ۱۷۳هزار تن کوچی‌ و ۵۸۳ تن اهل هنود و سیکهـ نیز برای انتخابات ثبتِ‌نام کرده اند.

اعلام هرچه زودتر تاریخ انتخابات ریاست جمهوری، از خواست‌های سران حکومت بود که دو هفته قبل در دیدار با اعضای کمیسیون و نهادهای کمک‌کننده‌ی انتخابات، مطرح کرده بودند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>