تخریب حوض طبیعی در پنجشیر تلفات جانی و خسارات مالی به بار آورد

| 12 July 2018, 14:59

نیمه‌شب گذشته بخشی از حوض طبیعی پس‌کندا واقع در بلندی‌های کوه پشغور ولایت پنجشیر تخریب شد که تلفات جانی و خسارات مالی به بار آورده است.

محمدعمر محمدی، رییس روابط خارجی و سخنگوی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی به کابل مانیتور گفت که احتمالاً این حوض طبیعی در نتیجه‌ی فروریختن یخچال‌های اطراف آن تخریب شده باشد.

به گفته‌ی محمدی، پس از تخریب این حوض، آب آن به حصه‌ی اول ولایت پنجشیر سرازیر شده است که در نتیجه شش تن به شمول دو خانم و چهار مرد جان باخته اند.

محمدی افزود که ۱۳۰ منزل مسکونی در ده روستا، ۱۵ پروژه کوچک برق آبی، هفت مسجد، هفت آسیاب، چهار پل موتررو، دو پل پیاده‌رو، ۸۵ دوکان و گاراژ و ده‌ها جریب زمین زراعتی در نتیجه‌ی سرازیرشدن آب حوض طبیعی پس‌کندا به کلی تخریب شده اند.

او افزود که در این رویداد حدود صد موتر را آب برده است.

برای رسیده‌گی به وضعیت آسیب‌دیده‌گان وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، تیم‌های نجات و هیأتی را با رهبری محمداسلم سیاس، معاون مالی و اداره این وزارت به ساحه فرستاده است.

آقای محمدی، تأیید کرد که کمک‌های اولیه، آب نوشیدنی و مواد غذایی برای آسیب‌دیده‌گان این حادثه‌ی طبیعی به محل فرستاده شده است.

در همین حال، رییس جمهور غنی، به مسوولان نظامی و ملکی دستور داده است که عملیات کمک‌رسانی را در آن ساحه از هوا و زمین هرچه زودتر آغاز کنند و برای نجات گیرمانده‌گان زیر آوار وارد عمل شوند.

عبدالودود علی‌مردان، سخنگوی والی پنجشیر به کابل مانیتور گفت که دو موتر نیز که هنگام عبور از جاده بوده اند، آب برده؛ اما هنوز آمار سرنشینان آنها مشخص نشده است.

آقای علی‌مردان افزود که ریاست‌های سره میاشت، انکشاف دهات، کمیته اضطرار و تجار ملی در عملیات امدادرسانی سهم دارند که کمپل، البسه و بسته‌های آشپزی را به محل حادثه فرستاده اند.

سخنگوی والی پنجشیر گفت که ریاست فواید عامه عملیات بازکردن جاده را آغاز کرده است.

به گفته‌ی وی، با ایجاد دو کمیسیون در مقر ولایت و محل رویداد تلاش‌ها آغاز شده تا شمار دقیق تلفات و خسارات ناشی از این رویداد طبیعی را بررسی و مشخص کنند.

پروان - قیام شمس

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>