ارگ به معترضان: به تأسیسات دولتی آسیب نرسانید

| 10 July 2018, 15:23

ریاست جمهوری، در پی سکوت یک هفته‌یی اعتراض‌های هواداران حزب جنبش – که برای برگشت جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری به کشور و رهایی نظام‌الدین قیصاری از بند راه‌اندازی شده است – حرکت‌های مدنی را حق قانونی مردم دانست؛ ولی به خواست معترضان پاسخ نداد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ارگ، به خبرنگاران گفت که جامعه‌ی افغانستان آزاد و دموکراتیک است و دادخواهی مردم شنیده می‌شود.

آقای مرتضوی، در مورد برگشت جنرال دوستم، به کشور و رهایی نظام‌الدین قیصاری از بند، پاسخ روشن نداد؛ اما افزود: "...هر مطالبه‌ی مشروع که از طرف مردم صورت می‌گیرد، او صداها شنیده می‌شود".

او از مردم خواست که به تأسیسات دولتی – که از مالیات شهروندان ساخته شده است – آسیب نزنند.

این در حالی است که هم‌اکنون اکثر ولایت‌های شمال، شمال‌شرق و بامیان در حوزه‌ی مرکزی کشور،  گواه اعتراض‌های هواداران حزب جنبش و ایتلاف ملی نجات افغانستان است.

عنایت‌الله بابر فرهمند، رییس دفتر معاون اول ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت: "امروز از روز گذشته کرده بیشتر تظاهرات ادامه پیدا خواهد کرد، امروز ولایت‌های بلخ، جوزجان، سرپل، بدخشان، فاریاب، بامیان تظاهرات داشتیم و ما روی خواست‌های خود تاکید داریم و حکومت درباره پاسخ گویی به مردم بی‌جواب است".

تظاهرات هواداران جنبش، روز سه‌شنبه‌ی هفته گذشته، پس از بازداشت نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار فاریاب و نماینده‌ی جنرال دوستم، در امور خیزش‌های مردمی در آن ولایت، آغاز شد.

کوماندوهای ارتش، آقای قیصاری، را عصر دوشنبه (۱۱ سرطان) در نشست امنیتی در شهر میمنه مرکز فاریاب، بازداشت کرد.

این رویداد زمانی به وقوع پیوست که پس از بگومگوهای لفظی قیصاری با نمایندگان وزارت دفاع، داخله، امنیت و والی فاریاب، افراد تحت امرش، دست به اسلحه بردند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>