غزنی به سه حوزه‌ی انتخاباتی تقسیم شد

| 26 June 2018, 11:57

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که ولایت غزنی، برای انتخابات مجلس نماینده‌گان به سه حوزه تقسیم شده است.

این کمیسیون، روز گذشته برای حل مشکلات انتخاباتی ولایت غزنی جلسه کرده است و اعضای این کمیسیون به کوچک‌سازی حوزه‌های انتخاباتی در غزنی به توافق رسیده اند.

کمیسیون انتخابات در خبرنامه‌ای می‌گوید: "هرچند استدلال برخی از ارگان‌های ذیربط این بود که حوزه‌یی ساختن انتخابات در ولایت غزنی مشکل را به گونه‌ی مؤقتی حل خواهد کرد؛ اما باورها بر این است که بنابر استثنایی قرارگرفتن ولایت غزنی حوزه‌یی‌ساختن آن در وضعیت کنونی می‌تواند بهترین گزینه باشد".

بر بنیاد ماده‌ی ۳۵ قانون انتخابات، کوچک‌ساختن حوزه‌های انتخاباتی، از صلاحیت‌های کمیسیون است و باید حدود حوزه‌های انتخاباتی باید ۱۸۰ روز قبل از برگزاری انتخابات، مشخص شود.

کمیسیون انتخابات، گزارش‌ مطالعات تخنیکی کوچک‌ترساختن حوزه‌های انتخاباتی را پس از سه ماه ارزیابی و بررسی، در ماه حوت ۱۳۹۵ خورشیدی، به ریاست جمهوری فرستاده بود.

هرچند قرار بود که حوزه‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی ۱۳۹۷ کوچک‌تر شود. اما ریاست جمهوری طرح کوچک‌سازی حوزه‌های انتخاباتی را به دلیل کم‌بودن زمان، رد کرد.

دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در غزنی، با آغاز روند ثبت‌ِ‌نام رأی‌دهنده‌گان در ۲۵ حمل تا اکنون مسدود است و برخی باشنده‌گان غزنی – که خواهان کوچک‌سازی حوزه‌های انتخاباتی این ولایت اند – به مسوولان انتخاباتی اجازه‌ی کار را نداده اند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>