تمدید آتش‌بس حکومت با طالبان حمایت‌هایی همراه داشت

| 17 June 2018, 16:24

تمدید آتش‌بس حکومت با طالبان – که روز گذشته رییس جمهور غنی، آن را اعلام کرد – حمایت‌های سازمان ملل متحد، ایالات متحده امریکا و ناتو را در پی داشته است.

تدامیچی یاماموتو، رییس دفتر هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته است که تمدید آتش‌بس حکومت با طالبان، فرصتی روشنی را برای حل اختلاف‌ها از طریق گفتگوهای سالم را برای طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان، فراهم می‌کند و نباید این فرصت از دست رود.

آقای یاماموتو، تأکید کرده است: "من بارها اعلام کرده ام که حل اختلافات از طریق مذاکره ممکن است. حالا من اعتقاد دارم که می‌تواند قریب‌الوقوع باشد. من خواستار گام‌های اساسی برای آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان استم تا رنج مردم افغانستان پایان یابد".

رییس یوناما، از تمام کشورهای دخیل، از جمله کشورهای منطقه دعوت کرده است که از این آغاز جدید صلح حمایت کنند.

مایک پمپیو، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده امریکا نیز، عصر روز شنبه گفته است که کشورش از تمدید آتش‌بس یک‌جانبه‌ی حکومت افغانستان با طالبان حمایت می‌کند.

 او در اعلامیه‌ای گفته است: "ما تصاویری از سربازان، پولیس و افراد مسلح طالبان را دیده ایم که کنار هم ایستاده اند و نماز عید را برگزار کردند. هرگاه افغان‌ها می‌توانند نماز را یکجا ادا کنندد، چه مشکلی هست که رهبران شان برای حل اختلافات شان با هم گفتگو نکنند؟".

وزیر خارجه‌ی ایالات متحده امریکا تأکید کرده است که کشورش برای تأمین صلح دایمی و پایان جنگ در افغانستان، با طرف‌های درگیر کار می‌کند تا یک راه حل سیاسی برای معضل افغانستان بیابند.

مأموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو نیز در خبرنامه‌ای، افزون‌بر استقبال تمدید آتش‌بس، گفته است که ایالات متحده امریکا از این گونه بحث‌ها پشتیبانی و برعلاوه‌ی کمک، در آن شرکت می‌کند.

هرچند، آتش‌بس حکومت با طالبان از ۲۷ رمضان تا پنجم عید فطر بود؛ اما روز قبل رییس جمهور غنی، در بیانیه‌ای تصویری، از تمدید آن خبر داد؛ اما مشخص نساخت که این دور آتش‌بس تا چه زمانی ادامه می‌یابد؟

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>