گروه طالبان ورود جنگجویان شان را به شهرها منع کرد

| 17 June 2018, 13:13

طالبان با نشر اعلامیه‌ای به سران این گروه دستور داده است که زیردستان شان را اجازه ندهند که به شهرها داخل شوند.

جنگجویان طالبان در نخستین روز آتش (روز اول عید) به کلان‌شهرهای کشور به شمول کابل داخل شدند و نیروهای امنیتی در کنار عیدمبارکی، عکس گرفتند؛ اما در ننگرهار این مصاحفه، توأم با حمله‌ای انتحاری خونین بود.

این حمله که روز گذشته در ولسوالی رودات ننگرهار به وقوع پیوست، بیش از 20 کشته و اضافه از 50 زخمی برجا گذاشت؛ گروه داعش مسوولیت آن را به دوش گرفت.

پس از آن، طالبان به جنگجویان این گروه دستور داد که از رفتن به شهرها خودداری کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با نشر اعلامیه‌ی این گروه را در صفحه‌ی توییترش نشر کرده است. در این اعلامیه آمده است که "دشمنان" از فرصت همایش‌های این چنین سوء استفاده می‌کنند.

طالبان گفته اند: "برای این که به هم‌وطنان ملکی آسیب نرسد و خدای ناخواسته عامل آن ما نشویم، تمام مسوولان مجاهدین زیردست شان را از اشتراک در این گونه جلسه‌ها و همایش‌ها منع کنند".

این گروه هشدار داده است، کسانی که از این دستور سرپیچی کنند، با برخورد جدی مواجه خواهند شد.

اعلامیه‌ی طالبان تأکید کرده است که برای جلوگیری از رویدادهای مشابه، تمام افراد در سنگرهای و مناطق تحت کنترول شان باشند و حتی یک گام نباید به ساحات تحت کنترول دولت داخل شوند یا در شهرها گشت‌وگذار داشته باشند.

حکومت آتش‌بس یک طرفه را از 27 رمضان تا پنجم عید فطر اعلان کرد که در مقابل طالبان نیز به سه روز آتش‌بس در جریان عید تن دادند.

امروز یک‌شنبه (27 جوزا) آخرین روز آتش‌بس طالبان است؛ هرچند رییس‌جمهور غنی روز شنبه (26 جوزا)‌ این آتش‌بس را برای مدت نامعلومی با ایراد سخنرانی‌ِ تمدید کرد؛ اما طالبان هنوز به آن پاسخ مثبت نداده اند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>