نزدیک به ۲۴۰۰ تن برای رقابت در انتخابات پارلمانی ثبت نام کرده اند

| 13 June 2018, 14:01

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید تاکنون نزدیک به دوهزار و ۴۰۰ تن برای نامزدی در انتخابات مجلس نماینده‌گان ثبت نام کرده اند، اما این ارقام نهایی نبوده و قابل تغییر است.

روند ثبت نام نامزدان مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها که به تاریخ ۵ جوزا آغاز شده بود، دیروز (۲۲ جوزا) پایان یافت، اما کمیسیون انتخابات ثبت نام نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها را تا ۲۴ جوزا تمدید کرده است.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت از میان دوهزار و ۳۹۶ نامزد برای مجلس نماینده‌گان، یک‌هزار و ۹۸۱ تن شان مردان و ۳۸۱ تن شان خانم‌ها می‌باشند.

او گفت که برای شورای ولسوالی‌ها نیز تاکنون سه‌هزار و ۵۸ نامزد ثبت نام کرده اند که ۲۰۷ تن شان خانم‌ها می‌باشند.

به گفته‌ی رییس کمیسیون مستقل انتخابات، چالش‌های چون ناامنی، دیر رسیدن مواد انتخاباتی، عنعنات و رسوم و داشتن سند فراغت صنف دوازدهم سبب شد تا شماری کمی از خانم‌ها برای انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها ثبت نام کنند.

صیاد گفت که در شماری از ولسوالی‌ها هیچ خانمی برای شرکت در انتخابات شوراهای ولسوالی ثبت نام نکرده اند.

لیست ابتدایی نامزدان مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها قرار است بعد از بررسی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به تاریخ ۷ سرطان اعلام شود.

رییس کمیسیون انتخابات، هرچند روند ثبت نام نامزدان را موفق عنوان کرد، اما گفت که در برخی ولایات فرماندهان پولیس و ولسوال‌ها برای نامزدان چالش ایجاد کردند که حکومت باید جلو آن را بگیرد.

بر بنیاد ارقام کمیسیون مستقل انتخابات، از آغاز روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان تاکنون شش‌میلیون و ۱۶۴هزار و ۱۲۷ نفر ثبت‌نام کرده اند که چهارمیلیون و ۳۲هزار آن مردان، دومیلیون و ۱۱۸هزار خانم‌ها، ۱۱۹ هزار و ۲۴۳ نفر کوچی‌ها و ۵۲۱ تن از شهروندان هندو و سیکهـ‌ها ثبت نام کرده اند.

 

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>