دولت برای حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم هیچ راهکار قانونی ندارد

| 6 June 2018, 13:48

کمیسیون حقوق بشر، روز چهارشنبه تحقیق ملی "حمایت از حقوق قربانیان مخاصمات مسلحانه و تروریزم" را نشر کرد که بر اساس آن، دولت در جریان کمتر از یک دهه‌ی گذشته هیچ راهکار منظم و قانونی را برای حمایت از قربانیان روی دست نگرفته است.

این تحقیق ملی که در گفتگو با سه‌هزار و ۱۲۹ قربانی در ۳۱ ولایت تهیه شده است، نشان می‌دهد که از اول حمل ۱۳۸۸ تا آخر حوت ۱۳۹۶ خورشیدی، ۲۳هزار و ۱۲۳ غیرنظامی در نبردها و حمله‌های هراس‌افگنانه جان باخته و ۴۰هزار و ۹۷۴ تن نیز زخمی شده اند.

بر بنیاد این تحقیق، در مدت ۹ سال، گروه‌های مخالف دولت عامل نزدیک به ۷۰درصد کل تلفات ملکی بوده، حدود ۱۱درصد نیروهای افغان و خارجی مسوول تلفات شناخته شده و عاملان حدود ۲۰ درصد دیگر تلفات هنوز شناسایی نشده است.

سیما سمر، رییس کمیسیون حقوق بشر هنگام نشر این تحقیق ملی به روز چهارشنبه (۱۶جوزا) گفت که بر بنیاد اسناد حقوقی بین‌المللی دولت‌ها وظیفه ‌دارند تا حمایت‌های قضایی، فرهنگی، امنیتی و پرداخت غرامت یا جبران خسارت را برای قربانیان مخاصمات مسلحانه و حملات تروریستی فراهم کند.

اما خانم سمر، تأیید کرد که دولت در زمینه حمایت‌های قضایی از قربانیان راهکار منظم نداشته است.

او افزود: "بناءً نیاز است که نظارت درست و یک مبنای درست حقوقی برای این ساخته شود که بتواند واقعاً مردم در کته‌گوری‌های مختلف تحت مراقبت یا حمایت قرار بدهد".

این تحقیق بیان می‌کند که از میان سه‌هزار و ۱۲۹ قربانی، یک‌هزار و ۹۳۴ تن یک یا چند عضو خانواده‌ی شان را در جنگ یا حمله‌های تروریستی ازدست ‌داده‌اند.

یک‌هزار و ۱۹۰ تن نیز گفته اند که یک یا چند عضو خانواده وی در جنگ یا حمله‌های تروریستی زخمی شده اند. یافته‌های کمیسیون همچنان نشان می‌دهد که عضوی از خانواده‌های ۴۶ تن نادرک شده اند. 

۴۷ تن گروگان‌شدن خود یا یکی از بستگانش را در این تحقیق تأیید کرده، ۷۹۱ تن نیز گفته که جنگ خانه و ملکیت‌های شان را به یغما برده است.

به گفته‌ی رییس کمیسیون حقوق بشر، تعقیب عدلی و قضایی عاملان قضیه، جبران خسارت قربانیان یا پرداخت غرامت به آنان، ایجاد مبانی حقوقی یا تصویب قانون جبران خسارت قربانیان، تأمین امنیت قربانیان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسؤولیت‌های دولت، شتراک قربانیان در برنامه‌های صلح و ایجاد شرایط مناسب برای بهره‌مندی قربانیان از خدمات اجتماعی خاص، از اساسی‌ترین خواست‌های قربانیان می‌باشد.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>