تجلیل از روز جهانی محیط زیست با شعار نه به پلاستیک

| 5 June 2018, 18:20

اداره ملی حفاظت از محیط زیست می‌گوید که روزانه هفت تن زباله‌های پلاستیک در شهر کابل تولید می‌شود که جمع‌آوری آن از توان شهرداری کابل بیشتر است.

غلام‌ محمد ملک‌یار، معین ریاست ملی حفاظت محیط زیست امروز سه شنبه در مراسم تجلیل از روز جهانی محیط زیست که در دانشگاه کابل برگزار شده بود گفت روزانه چهارتن خریطه‌های پلاستیکی و سه تن از انواع دیگر زباله پلاستیک در شهر تولید می‌شود.

او با اشاره به افزایش تولید زباله پلاستیک در شهر کابل گفت افزایش زباله‌ها در شهر کابل، محیط زیست این شهر را با تهدید جدی مواجه کرده است.

محمد یعقوب حیدری، والی کابل نیز هشدار داد که پایتخت افغانستان با مشکلات جدی محیط زیستی روبرو است و با گذشت هر روز این مشکل جدی تر می‌شود.

او افزایش نفوس و حضور زورمندان را تهدید دیگری بر محیط زیست کشور خواند و گفت که تدابیر برای حفظ محیط زیست کافی نیست.

در سال‌های گذشته نبود کادرهای مسلکی در بخش محیط زیست و با توجه به جدی شدن آلوده‌گی محیط زیست یک نگرانی جدی بود، اما در حال حاضر دانشکده محیط زیست در چوکات دانشگاه کابل نیز ایجاد شده است.

امان الله سکوت یک دانشجوی محیط زیست در دانشگاه کابل به کابل مانیتور گفت که شعار امسال محیط زیست مبارزه با آلود‌ه‌گی پلاستیک است.

به باور وی محیط زیست سالم در یک شهر زمانی به وجود می‌آید که شهروندان در مورد اهمیت محیط زیست بدانند و فرهنگ حفاظت از محیط زیست مروج شود.

هم‌چنان برنامه نمایشی برای این که شهروندان را به این فکر وادارد تا به محیط زیست بیشتر فکر کنند از سوی اداره محیط زیست ملل متحد (UNEP) و کابل مانیتور به همکاری دانشجویان دانشکده محیط زیست دانشگاه کابل نیز برگزار شد.

در این نمایش، تصویری از زباله‌های پلاستیک در شهر نمایش داده شده و این پرسش نیز مطرح شد که چقدر شهروندان کشور به آلودگی پلاستیک توجه دارند.

در این نمایشگاه از شهروندان خواسته شد تا پیام‌های شان در مورد اهمیت مبارزه با آلوده‌گی پلاستیک را بنویسند که به شمول دها دانشجو، رییس دانشگاه کابل، والی کابل، معاون اداره ملی حفاظت از محیط زیست و رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه کابل در آن پیام شان را نوشتند.

شعار مبارزه با پلاستیک امسال در حالی انتخاب شده است که بربنیاد معلومات متخصصین بخش محیط زیست، زباله پلاستیک تا صد سال در محیط از بین نرفته و باقی می‌مانند.

متخصصین محیط زیست بدیل استفاده از خریطه‌های پلاستیکی را خریطه‌های نخی و کاغذی معرفی می‌کنند چیزی سال‌ها پیش در افغانستان به خصوص شهر کابل مروج بود.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>