یوناما در تلاش ایجاد سیستمی برای شفافیت انتخابات

| 15 May 2018, 17:55

تدامیچی یاماموتو، رئیس دفتر هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) روز سه شنبه در نشست خبری گفت که این دفتر، با نهادهای انتخاباتی افغانستان تلاش می‌کنند تا سیستمی ایجاد گردد که فساد و تقلب‌های انتخاباتی به حد اقل برسد.

آقای یاماموتو، اما تأکید کرد که تمامی تصامیم در مورد روند انتخابات به ویژه چسپاندن استیکر در کاپی شناسنامه‌ی رأی‌دهنده‌گان، از صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات است و کسی نمی‌تواند این تصامیم را با چالش مواجه سازد.

او افزود: "چالش‌های بی‌شماری فراهراه برگزاری انتخابات شفاف، معتبر و همگانی وجود دارد؛ ولی ما روی آن کار می‌کنیم و امیدواریم تا اندازه‌ای که توان داریم، انتخابات معتبر برگزار شود".

به گفته‌ی وی، هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد، روی تمامی مواردی که برای همه قابل نگرانی است؛ با اعضای کمیسیون انتخابات بحث خواهد کرد.

او از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که تمامی تصامیم‌اش را با مردم شریک سازد و افزود "ما کمیسیون انتخابات را تشویق می‌کنیم که به صورت واضح و روشن تصامیم‌اش را با مردم شریک سازد، به شمول تدابیری را که برای جلوگیری از تقلب‌ها روی دست می‌گیرد".

همچنان، یاماموتو، از تمدید زمان ثبت‌نام رأی‌دهنده‌گان استقبال کرد و آن را فرصتی برای مراجعه‌ی بیشترین واجدان شرایط برای ثبت نام خواند.

یوناما، از رأی‌دهنده‌گان، نامزدان، کمیسیون انتخابات و ناظران انتخاباتی خواست که برای تقلیل میزان تقلب‌های انتخاباتی همکاری کنند و از تقلب‌ها گزارش‌های مستند را به منظور تحت پیگرد قراردادن متخلفین به کمیسیون شکایات انتخاباتی ارایه کنند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>