عبدالله با نصب ستیکر در کاپی شناس‌نامه‌ها مخالفت کرد

| 14 May 2018, 15:29

عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور می‌گوید بر کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات فشار وارد می‌شود که نصت ستیکر در شناس‌نامه‎‌ها را بپذیرند.

او که امروز در آغاز نشست شورای وزیران سخن ‌می‌زد گفت که هیچ‌کس نمی‌تواند در کار کمیسیون مستقل انتخابات مداخله و یا اعضای این کمیسیون را تهدید کند.

عبدالله گفت: "اعضای کمیسیون مستقل انتخابات امروز شکایت دارند که زیر تهدید استند و تحت فشار، مسایل بر آن‌ها تحمیل می‌شود. هیچ‌کس حق ندارد که استقلالیت کمیسیون انتخابات را زیر سوال ببرد."

به گفته وی موضوع نصب ستیکر در کاپی شناس‌نامه، چندی پیش به خاطر نگرانی‌های امنیتی مطرح شد، اما قرار شد تا کمیسیون راه‌های حقوقی و تخنیکی آن را بررسی کند.

رییس اجراییه با مخالفت بر نصب ستیکر در کاپی شناس‌نامه افزود: " چهار تن از اعضای کمیسیون نظرشان را گفتند که از نظر حقوقی و تخنیکی این کار ممکن نیست. بنابراین هیچ پروسهٔ دیگر دوام کرده نمی‌تواند و هیچ پروسهٔ دیگر بالای مردم افغانستان تحمیل شده نمی‌تواند."

اما هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری پس از چاشت امروز در یک نشست خبری گفت: "با درنظر داشت اوضاع امنیتی تقاضای ما از مسوولین که در تصامیم ملی دخیل هستند این است که در اظهارات خود منافع ملی را در نظر گیرند و در اذهان مردم تشویش ایجاد نکنند".

او افزود که داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه با رییس جمهور غنی در یکی از نشست ها در مورد انتخابات گفته بود در صورتی‌که مشکل فنی وجود نداشته باشد به خاطر مصوونیت جان مردم باید استیکر در کاپی شناس‌نامه‌ها نصب شود.

چخانسوری با اشاره به تهدید کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات از سوی ریاست جمهوری گفت، اگر کسی مورد تهدید قرار گرفته است این جرأت وظیفوی را داشته باشد که در حضور مردم این مسأله را بیان کند.

دو روز پیش اعلامیه‌ی از سوی کمیسیون انتخابات مبنی بر نصب ستیکر در کاپی شناس‌نامه‌ها نشر شد، اما بعدا مصوبه‌ی در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که در آن چهار عضو کمیسیون با این اقدام مخالف کرده بود.از جانب دیگر شهلا حق که پس از برکناری امام محمد وریماچ به عنوان سرپرست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شده بود، به خاطر مخالفت با تصمیم نصب ستیکر در کاپی شناس‌نامه از وظیفه‌اش استعفا داد.

با این حال بیناد انتخابات آزاد افغانستان (فیفا) نیز خواهان توقف سریع روند نصب ستیکر در کاپی شناس‌نامه‌ها شده است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>