انتقاد تیفا از تصمیم اخیر کمیسیون مستقل انتخابات

| 13 May 2018, 16:14

بیناد انتخابات شفاف افغانستان (TEFA)، تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر نصب ستیکرهای رای‌دهی در کاپی شناس‌نامه‌ها انتقاد کرده و آن را غیرقانونی خواند.

نعیم ایوب‎‌زاده رییس تیفا امروز در یک نشست خبری در کابل گفت، بربنیاد قانون نتخابات، کمیسیون نمی‌تواند در جریان روندهای انتخاباتی، طرزالعمل‌های این روند را تغییر دهد و تصمیم اخیر کمیسیون غیرقانونی است.

کمیسیون مستقل انتخابات اخیرا آنچه که نگرانی از امنیت رای‌دهنده‌گان عنوان کرده است، تصمیم گرفت تا ستیکرهای رای‌دهی در کاپی شناس‌نامه‌ها نصب شود.

این کمیسیون در یک خبرنامه گفته است که به خاطر مصوونیت رای‌دهنده‌گان و پس از مشوره با احزاب، بزرگان جامعه مدنی این تصمیم را گرفته است.

اما ایوب‌زاده گفت استفاده از کاپی شناس‌نامه هیچ کمکی به اشتراک بیشتر مردم نخواهد کرد و زمینه تقلب هم برای نامزدان انتخابات و هم برای رای دهنده‌گان انتخابات را فراهم می‌سازد.

ایوب‌زاده افزود: "مردم معمولا تذکره را در سفرها با خود نمی‌برند. اگر واقعا این مشکل است در روز انتخابات چه خواهند کرد؟ اگر وضعیت در این حد خراب است چرا به طرف انتخابات می‌رویم؟"

پیش‎تر از این شماری از شهروندان کشور و فعالان مدنی نصب ستیکر در شناس‌نامه‌ها را برای آن شمار از شهروندان کشور که در مناطق ناامن زنده‌گی می‌کنند و یا در مسیرهای ناامنی رفت و آمد دارند خطرساز خوانده بودند.

به باور آنان نصب ستیکر سبب خواهد شد تا مخالفان دولت به آنان آسیب رسانده و حتا سبب قتل شان شوند و این نگرانی سبب خواهد شد تا سطح اشراک مردم در انتخابتت پایین بیاید.

در انتخابات دوره گذشته، مخالفان دولت انگشت شماری از شهروندان کشور را در انتخابات شرکت کرده و رنگی شده بود را قطع کرده بودند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>