یوناما: از آغاز ثبت‌نام رای‌دهنده‌گان تاکنون 23 رویداد امنیتی ثبت شده است

| 10 May 2018, 17:50

هیات معاونیت ملل متحد در افغانستان (UNAMA) در یک گزارش تازه گفته است که  از آغاز روند ثبت‌نام رای‌دهنده‌گان در افغانستان تاکنون 23 رویداد امنیتی مرتبط را ثبت کرده است.

بربنیاد این گزارش که امروز نشر شده است، این حوادث باعث کشته و یا زخمی شدن 271 غیرنظامی شده است و خونین‌ترین آن حمله انتحاری در مقابل مرکز توزیع شناس‌نامه در شهر کابل خوانده شده که باعث تلفات 198 غیرنظامی شده است.

این گزارش با عنوان " روند ظهور حوادث مرتبط به انتخابات در افغانستان نشر شده و در آن آمده است که تقریبا 75 درصد این حوادث در مکاتب و یا مساجد صورت گرفته است که به خاطر انتخابات مورد استفاده قرار گرفته بودند.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان در این گزارش گفته است: "من از این حملات که به‌طور عمدی غیرنظامیانی را هدف قرار می‌دهند که در جستجوی استفاده از حق شان برای رای‌دهی بر مبنای قانون اساسی هستند، متاثر شدم."

در این گزارش به نقل از وی آمده است: " این حملات بر تسهیلات انتخاباتی چیزی نیستند جز یک حمله بر دموکراسی."

یاماموتو گفته است کسانی که برای رای‌دادن ثبت‌نام می‌کنند افرادی محترمی استند که امید برای آینده افغانستان را مهم‌تر از مصوونیت شخصی شان دانسته اند.

او گفته است: "ملل متحد همراه با جامعه بین الملل به حمایت از یک پروسه انتخابات به رهبری افغان ها، متعهد باقی می ماند."

بربنیاد این گزارش یوناما، ۱۰ حادثه شامل تهدید، آزار و اذیت و ارعاب توسط مخالفان حکومت بر علیه استادان و رای‌دهنده‌گان به شمول ادعاهای مصادره تذکره و جریمه برای داشتن استیکر ثبت‌نام رای‌دهنده‌گان می‌باشد.

یاماماتو از طالبان خواسته است تا پیشنهاد صلح رییس جمهور غنی را پذیرفته و در انتخابات شرکت کنند.

این در حالیست که طالبان این پیشنهاد صلح حکومت افغانستان را قبلا رد کرده بود.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>