شمار بیجاشده‌گان جنگ در کشور از مرز ۷۰هزار تن گذشت

| 24 April 2018, 14:54

دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) با نشر گزارشی می‌گوید که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، بیش از ۷۲هزار افغان به دلیل نبردهای مسلحانه مجبور به ترک مناطق اصلی شان شده اند.

بر بنیاد این گزارش، تنها از ۱۶ تا ۲۲ ماه روان میلادی (آپریل)، ۲۳هزار و ۱۰۰ تن در نقاط مختلف کشور به دلیل تشدید جنگ به ساحات امن بیجا شده اند.

اوچا می‌گوید: "از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، ۷۲هزار و ۸۲۱ تن در سراسر افغانستان به دلیل نبردهای مسلحانه بیجا شده اند".

دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد می‌افزاید که هفت‌هزار تن از کاپیسا، یک‌هزار تن از ولسوالی جاجی‌میدان خوست به دلیل حمله‌های توپخانه‌یی از آن سوی خط دیورند، ۵۶۰ تن نیز به تازه‌گی از ولسوالی خواجه عمری غزنی، بیجا شده اند.

شش‌هزار تن از ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه‌ی جوزجان، مناطق مختلف فاریاب و سرپل، یک‌هزار و ۲۰۰ تن در لغمان و پنج‌هزار تن دیگر در ولایت‌های هلمند، ارزگان، کندهار و فراه نیز شامل این بیجاشده‌گان است.

افزون بر جنگ‌، خشکسالی نیز دوهزار و ۹۰۰ خانواده را در بادغیس مجبور به ترک محلات اصلی شان کرده است.

همچنان، بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، از ۱۵ تا ۲۲ آپریل، ۸۱۹ مهاجر از پاکستان و ۲۳هزار و ۷۶۶ تن دیگر از ایران به کشور برگشته اند.

بر بنیاد گزارش کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین، در همین مدت، پنج تن از پاکستان و ۱۲هزار و ۴۸۹ مهاجر افغان از ایران اخراج شده اند.

اوچا می‌گوید که در هفته‌ی گذشته، بیش از ۱۵هزار تن از بیجاشده‌گان داخلی، برگشت‌کننده‌گان و نیازمندان تحت پوشش برنامه‌های امدادرسانی قرار گرفته اند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>