پلاستیک هفتاد درصد زباله‌های شهر کابل را تشکیل می‌دهند

| 22 April 2018, 04:06

هم‌زمان با تجلیل از روز زمین با شعار نه به استفاده از خریطه‌ها و ظروف پلاستیکی، شهرداری کابل می‌گوید که هفتاد درصد زباله‌های شهر کابل را پلاستیک تشکیل می‌دهد.

اداره ملی حفاظت محیط زیست و شهرداری کابل روز جهانی زمین را امروز در کول حشمت خان تجلیل کردند.

احمد بهزاد غیاثی رییس تنظیف شهرداری کابل گفت: "هفتاد درصد زباله‌های که از سوی کارمندان ادارۀ ما گردآوری می‌شوند پلاستیک‌ها هستند. انداختن آن‌ها در جوی‌ها و جاده‌ها نه تنها بر محیط زیست زیان بار اند، بلکه باعث بندش جوی‌ها و آب روها نیز می‎شوند."

به گفته وی آب‌خیزی های شهر کابل، ملوث ساختن آب‌ها و تاثیرات منطقوی پلاستیک را از پیامد‌های منفی پلاستیک عنوان نمود.

رییس تنظیف شهرداری کابل از مردم خواست تا استفاده از خریطه های پلاستیک را به حد اقل آن کاهش دهند.

غلام محمد ملک‌یار، معین ادارۀ ملی حفاظت محیط زیست گفت: "پلاستیک‌ها نه تنها که تهدیدی برای حیات و محیط زیست به شمار می‎روند، بلکه زمین را نیز برای نسل‎های آینده آلوده می‎سازند."

به گفته وی خداوند طبیعت را زیبا آفریده است و باید این طبیعت زیبا را بدون تخریب و آلوده‌گی به نسل‌های بعدی انتقال داده شود.

ملک‌یار هشدار داد که اگر زمین به حالت طبیعی آن نگهداری و به حفاظت آن توجه نشود تا ده سال آینده جای یک نهال در کابل وجود نخواهد داشت.

وی نقش مردم و علما را در حفظ و پاکی زمین با ارزش خواند و گفت که بدون همکاری مردم و علما اداره حفاظت محیط زیست  نمی‌تواند در این راستا موفق شود.

در حاشیه تجلیل از روز زمین در کابل، شماری از فعالان مدنی، برای تشویق مردم به شهروندان کابل خریطه‎های تکه‎یی توزیع کردند و از آن‌ها خواستند که از ظرف‎ها و خریطه‌های پلاستیکی کار نگیرند.

هرچند در دهه های گذشته اکثرا در شهر کابل از خریطه های کاغذی و تکه‌یی استفاده می‌شد، اما در چهارده سال اخیر استفاده از پلاستیک افزایش یافته است.

در زمان حکومت حامدکرزی، کابینه افغانستان یک بار تولید و استفاده پلاستیک را ممنوع کرده بود، اما این تصمیم در مرحله اجرایی با موفقیت همراه نبود.
لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>