نخست‌وزیر ترکیه: طالبان فرصت صلح را از دست ندهند

| 8 April 2018, 15:02

بنعلی یلدریم، صدراعظم ترکیه، در رأس هیأتی به روز یکشنبه در سفری رسمی به کابل، گفت که کشورش از طرح صلح افغانستان با طالبان حمایت می‌کند و طالبان نیز باید از این فرصت استفاده کنند.

آقای یلدریم، با رسیدنش به کابل، حدود یک ساعت به دور از دید رسانه‌ها با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور در قصر سپیدار دیدار کرد.

پس از آن دو مقام در یک نشست مشترک خبری حضور یافتند و آقای یلدریم، با اشاره به طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان به طالبان گفت که حالا زمان آن رسیده است که آن گروه راه مذاکره را در پیش گیرند.

او گفت "اخیراً حکومت افغانستان روند صلح را به راه انداخته است، تا هراس‌افگنی و خشونت ریشه‌کن شود...طالبان باید از این فرصت استفاده کنند و این فرصت تاریخی و بی‌سابقه را از دست ندهند...ترکیه از این روند حمایت می‌کند و در این خصوص (مبارزه با تروریزم و آوردن صلح) تجارب خود را دارد و به تروریست‌ها اجازه نمی‌دهیم که صلح را برهم بزنند".

آقای یلدریم، تأکید کرد که سفر صدراعظم پاکستان به کابل، فرصتی مناسب برای گفتگوهای صلح است و کشورش میکانیزم سه جانبه را در این خصوص میزبانی خواهد کرد.

اما او در مورد این میکانیزم سه‌جانبه جزییات بیشتر نداد. 

او همچنان پیام، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه را چنین بیان کرد: "باوجود این همه مشکلات، زندگی ادامه دارد، بی‌ثباتی هست، تروریزم وجود دارد، ما نباید برای انجام بهترین کارها به حکومت خسته شویم، برای آوردن صلح از هیچ کوششی چشم پوشی نکنیم".

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور گفت که با نخست‌وزیر ترکیه، در مورد تمام عرصه‌های دوجانبه دو کشور گفتگو و تبادل نظر صورت گرفته است.

آقای عبدالله گفت: "از اوضاع سیاسی کشور صحبت کردیم، درباره انتخابات پارلمانی، انتخابات بعدی ریاست جمهوری و فرصت بعد، صحبتی با رییس جمهور هم خواهند داشت".

رییس اجرایی، از میزبانی کشور ترکیه برای اجلاس سه جانبه سران افغانستان، پاکستان و ترکیه نیز سپاسگزاری کرد.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>