تلاش‌ها برای احیای محیط‌زیست در بامیان

| 8 April 2018, 12:07

مسوولان حفاظت از محیط‌زیست بامیان از غرس اضافه از سه میلیون نهال میوه‌یی و غیرمثمر در مناطق سبز این ولایت در جریان بهار امسال خبر می‌دهند.

محمدابراهیم دادفر، رییس اداره‌ی ملی حفاظت از محیط‌زیست بامیان، می‌گوید که این اداره به منظور احیای محیط‌زیست این ولایت، کمپاینی را زیر نام "بامیان سبز؛ بامیان شگوفا و زیبا" راه‌اندازی کرده است.

به گفته‌ی وی، سرسبزی بامیان نه تنها سبب احیای محیط‌زیست این ولایت می‌گردد؛ بلکه روی بهبود وضعیت اقتصادی مردم نیز تأثیر خواهد داشت.

آقای دادفر، می‌افزاید: "بیش از ۳میلیون و۳۰۰هزار اصله نهال مثمر و غیرمثمر غرس شده و تلاش جریان دارد تا این کمپاین در ساحات دیگر بامیان نیز راه‌اندازی شود".

قطع بی‌رویه‌ی درختان، معضلی است که به گفته‌ی مقام‌های محلی بامیان در جریان سال‌های اخیر سیر صعودی داشته است.

محمدطاهر زهیر، والی بامیان، می‌گوید که قطع بی‌رویه‌ی درختان در این ولایت، تهدیدی برای تخریب محیط‌زیست این ولایت است.

او تأکید می‌کند: "ما باید بسیج شویم هیچ جایی را خالی از نهال نگذاریم و نهال غرس کنیم".

هرچند شهرداری‌ها و اداره‌ی ملی حفاظت از محیط‌زیست هر سال میلیون‌ها نهال را در بخش‌هایی مختلف کشور غرس می‌کند؛ اما نبود برنامه‌ی حفاظتی برای این نهال‌ها از مشکلات اساسی است.

اما اداره‌ی محلی محیط‌زیست در بامیان می‌گوید که با برگزاری برنامه‌های آگاهی عامه تلاش دارند تا مردم را در نگهداری از نهال‌ها و پرورش آنها تشویق کنند.

بامیان با داشتن امنیت نسبی و مناظر طبیعی منحصر به خود، یکی از مکان‌های گردشگری در کشور است. سالانه هزاران گردشگر داخلی به این ولایت سفر می‌کنند. رواق‌های صلصال و شمامه، بندامیر و دامنه‌های کوه بابا، از مکان‌های پرازدحامی است که گردشگران در این مکان‌ها بیشتر حضور می‌یابند.

بامیان – هاکان 

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>