۵۰ غیرنظامی در دشت ارچی کندز کشته شده اند

| 4 April 2018, 16:02

گروه داد خواهی حفاظت از افراد ملکى، که متشکل از ۲۰ نهاد مدنی است، اعلام کرد که بر اساس تحقیق نخستین این گروه ۵۰ غیرنظامی در بمباردمان دشت ارچی کندز جان باخته اند.

اعضای این گروه یافته‌های تحقیق شان را از بمباردمان قوای هوایی بر دشت ارچی کندز امروز چهارشنبه با رسانه‌ها شریک ساختند.

عزیز احمد تسل، عضو رهبری این گروه گفت، میزان تلفات بلند حمله هوایی روز دوشنبه بر ولسوالی دشت ارچی نشان می‌دهد که حکومت دشمن خود در میان مردم ملکی را هدف قرار داده است.

این گروه در اعلامیه‌ای گفت: "گزارش‌‌هایی که به گروه رسیده است و اعضای شورای ولایتی و مردم محل تعداد کشته‌شده‌گان افراد ملکی را حدود ۵۰ نفر عنوان می‌کنند".

به گفته‌ی وی، ۶۰ غیرنظامی دیگر در این بمباردمان زخمی شده اند و اکثر قربانیان این رویداد نوجوانان می‌باشند.

اما جنرال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع به روز سه‌شنبه گفت که حمله از طریق هوا صورت گرفته و فرماندهان برجسته طالبان را هدف قرار داده است.

به گفته‌ی وی، ۱۸ تن از فرماندهان رده اول داخلی و خارجی طالبان کشته و ۱۲ فرمانده دیگر آن گروه زخمی شدند.

او افزود که بر اساس بررسی‌ها، بیش از ۵۰ درصد زخمیان در بیمارستان ولایتی کندز، در نتیجه‌ی شلیک گلوله‌های اسلحه سبک زخمی شده اند.

همچنان، جنرال رادمنش، تصاویر هوایی از چگونگی حمله را به رسانه‌ها نشان داد. در آن تصاویر جنگجویان طالبان و برخی فرماندهان شان نیز دیده می‌شدند.

این در حالی است که بر اساس خبرنامه‌ای ارگ، ریاست جمهوری هیأتی را برای روشن‌شدن چگونگی آسیب‌ به افراد ملکی به رهبری جنرال خدایداد هزاره، تعیین کرده است.

این هیأت مؤظف است تا بمباردمان دشت ارچی کندز را همه‌جانبه تحقیق و تا یک هفته گزارش خود را به شرای امنیت ملی بسپارد.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>